Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 11-08-16, 08:38
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Σπύρο και Γιάννη, κατατοπιστικότατοι και οι 2. Αρχικά να πω ότι σήμερα το πρωί δεν είδα κάτι διαφορετικό στο ψάρι, το σημάδι εκείνο ήταν το ίδιο, ίσως και να καλυτέρεψε λίγο. Θα το δω πάλι το απόγευμα, μετά τη δουλειά. Αν όντως έχει αρχίσει να φεύγει, να προχωρήσω με το αλάτι ή όχι?

Στην περίπτωση που γίνει η θεραπεία, ξεκινάω με αυτό που έγραψε ο Σπύρος: Ναι λίγο αλάτι στο ενυδρείο προληπτικά πχ 0.1-0.2% και πιο πολύ (1-2%) για 15-20λεπτα μπάνια σε δοχείο με νερό από το ενυδρείο

Κάνω το μπάνιο στο ψάρι σε ένα 15λιτρο του Jumbo που έχω και το επιστρέφω στο κυρίως. Δυστυχώς δεν έχω αεραντλία, έχω όμως ένα μικρό κυκλοφορητή, θα τον βάλω να ρίχνει νερό από ψηλά να κάνει ανατάραξη της επιφάνειας.

Αφού αφήσω το ψάρι στο δοχείο για 15-20 λεπτά, θα αρχίσω σταδιακά να αντικαθιστώ νερό του μπάνιου με νερό από το ενυδρείο, σύμφωνα με το παρακάτω: Ενώ τα ψάρια δέχονται καλά την απότομη αύξηση της αλατότητας, δεν συμβαίνει το ίδιο και με το αντίθετο. ΓιΆ αυτό μετά από κάθε θεραπεία με αλάτι, καλό είναι να γίνονται μικρές συχνές αλλαγές νερού ώστε η αλατότητα να επανέλθει με ομαλό και αργό τρόπο.

Πόση ώρα περίπου να διαρκέσει η σταδιακή αντικατάσταση του νερού?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01731 seconds with 11 queries