Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 24-02-16, 11:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Falanen καλώς ήρθες και από εμένα
Για το κουτί από ΙΚΕΑ θα σου πρότεινα να μη το χρησιμοποιήσεις, σε εξωτερικό χώρο μετά από λίγο καιρό θα το κάψει ο ήλιος και θα τρέχεις με τη σφουγγαρίστρα
Θα σου πρότεινα κάποια μεγάλη γλάστρα χωρίς τρύπες ή ακόμα καλύτερα πλαστικό βαρέλι κομμένο στη μέση, και αν έχεις λίγο χώρο στο μήκος το κόβεις κατά ύψος και το βάζεις ξαπλωμένο, σαν ζαρντινιέρα, θα έχεις τα ίδια λίτρα νερό αλλά με μεγαλύτερη επιφάνεια για περισσότερα φυτά αλλά και καλύτερη οξυγόνωση για τα τυχόν ψάρια.
Αισθητικά μπορείς να το ντύσεις με πέτρες ή με dow και πολυουρεθάνη και μετά το περνάς με τσιμέντο και θα φαίνεται σαν φυσικές πέτρες.
Δεν θα βάλεις χώμα μέσα και τα φυτά θα τα βάλεις με τις γλάστρες, ετσι δεν θα καλύψουν όλο το χώρο και αν δεις πως έχουν ξεφύγει, τα βγάζεις , κόβεις τις ρίζες και τα βάζεις πάλι. Τώρα αν το πάω και στο λίγο hi-tech , βάζεις χαμηλά μια βάνα για να αδειάζεις νερό που μπορείς να το πας για πότισμα και αν θες κάτι κάτι ακόμα προσαρμόζεις ένα φλοτεράκι μέσα και ξεχνάς αναπλήρωση απο την εξάτμιση και μπορείς να πας διακοπές όσο θες χωρίς κανένα πρόβλημα, αν τώρα υπάρχει μέσα και μια αεραντλία το αφήνεις μόνο του , το ξεχνάς.
Αν το βάλεις στο πλάι μπορείς περισσότερα φυτά και όχι μόνο νούφαρα, πάπυρο , καλάμια , κάποια ακόμα (που δεν μου έρχεται στο νου το όνομά τους, Αρτεμμσία και ο Γιώργος είναι καλοί σε αυτά ) ανθίζουν και είναι πανέμορφα
Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries