Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #67  
Παλιά 10-05-14, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα update.

Εγινε αλλαγη φωτισμου.
Μπηκαν (με πατεντα) οικονομικες λαμπες εμποριου.
1x54W T5 osram 840 (4000 kelvin) και 1x54W T5 sylvania aquastar (10000 Kelvin).

Δοκιμασα στην αρχη (γυρω στα 5 ευρω εκαστη) 1x54W T5 philips 865 (6500 kelvin), συν 1x54W T5 osram 840 (4000 kelvin) οι οποιες θα ηταν τελειες για πιο θερμο φωτισμο καταλληλο πχ για ενυδρειο ΝΑ Ασιας ή Αμαζονιου, αλλα ηθελα πιο ψυχρο φωτισμο στα χρυσοψαρα.
Μετα δοκιμασα συνδυασμο 865 συν μια sylvania aquastar 10000 Kelvin (7.70 ευρω)
Το φως ηταν εκτυφλωτικο.
Αλλαξα την 865 με την 840 και εγινε καπως πιο υποφερτο (πολλοι θα γουσταραν , αλλα εχω συνηθισει χρονια με το θερμο φωτισμο και το blackwater και .... )

Θα δοκιμασω και συνδυασμο Aquastar + grolux, που σε Τ5, δεν ξερω αν μου αρεσει τοσο, οσο ο συνδυασμος τους σε Τ8 λαμπες.
Φοβαμαι οτι δεν θα μου κανουν ουτε αυτες. Πολλα τα βατ και η ενταση, για το γουστο μου (και τις αναγκες των ενυδρειων μου φυσικα, με τα λιγα και ευκολα φυτα χωρις διοξειδια, λιπασματα κλπ).

Ισως παω σε αλλαγη φωτισμου σε Τ5 ή led.

Παρακατω μερικες φωτο κι ενα βιντεο, οσο καλυτερα μπορουσα απο το κινητο.
(Στο βιντεο εχω και καποιες ληψεις που μου αρεσουν απο το πλαινο τζαμι και χαμηλα και τραβαω και λιγο και το γαριδαδικο, οπως και το φυλακα των ενυδρειων την Νταιζη.)

Ο Γουλανδρης (διακρινονται καπως και οι οζοι αναπαραγωγης των αρσενικων, στα καπακια των βραγχιων του)



Να κανουμε μοστρα και την ουρα μας



Και η σύζυγος, η Χοντρη


Και με φοντο μπουμπουκι anubias (4 μαζι εχει βγαλει)



Μια πανοραμικη (πανω απο το ενυδρειο, αφισα Jimi Hendrix of course)
Πανω αριστερα στο νερο, φαινονται οι ριζες του φυλλοδεντρου (το οποιο φαινεται ακουμπισμένο πανω στο καπακι) τις οποιες κουρεψα λιγο, αφου ειχαν φτασει στη μεση του ενυδρειου.
Το φυλλοδεντρο που εχω μεσα στο νερο, το εχω μαζεψει ψηλα πανω στο αριστερο ξυλο.


BORKED
Προτιμηστε HD προβολη αν γινεται.
http://youtu.be/0czIKKiDitE
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01836 seconds with 11 queries