Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 15-01-08, 12:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πάλι μπερδεύτηκα.. Για την ώρα τουλάχιστον σκέφτομαι να κρατήσω το φίλτρο που έχω, δεν έχω ούτε την εμπειρία, ούτε χρήματα αυτή τη στιγμή για αλλαγές.. Απλά θέλω να ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει..

Τώρα.. Για να τα ξεκαθαρίσουμε.. (βάζω και αριθμούς, στα ερωτήματα, για να διευκολύνω τη ροή και τις απαντήσεις..)

1ο στη σειρά (πάνω πάνω) το βαμβάκι, ως μηχανικό φίλτρο για τις βρωμιές.. Το οποίο αλλάζω εβδομαδιαία.. Σωστό? (ερώτημα 1). NAI

Μετά θα έμπαινε κανονικά ο άνθρακας, τον οποίο όμως τώρα θα τον βγάλω.. και θα τον ξαναβάλω π.χ. μετά από κάποια θεραπεία ή κάποιο φάρμακο, για να μαζέψει τα υπολείματα των χημικών.. Σωστά? (ερώτημα 2). NAI

Είπατε ότι καλό είναι ο άνθρακας να υπάρχει στην αρχή για 1-2 βδομάδες, για δέσμευση χημικών αν αυτά υπάρχουν.. Πρέπει δηλαδή να τον ξαναβάζω στις αλλαγές νερού? Όχι, έτσι? (ερώτημα 3). OXI

Στη συνέχεια (πιο κάτω δηλαδή) μπαίνει το πράσινο σφουγγαράκι, που είναι το βιολογικό φίλτρο, όπου αναπτύσσονται τα βακτήρια, σωστά? (ερώτημα 4). OXI η εταιρία λέει ότι κάνει απονητροποίηση θεωρώ ότι σε λίγο καιρό παίζει και αυτό τον ρόλο του βιολογικού

Τα 2 μπλε στο τέλος τι είναι? Για να συγκρατούν τα υπολείματα του βιολογικού φίλτρου? Ή είναι 2ο και 3ο βιολογικό φίλτρο? Βγάζετε άκρη από την περιγραφή της Juwel? Γιατί ως άσχετος, εγώ, δεν πολυκαταλαβαίνω..(ερώτημα 5). Τα ΜΠλε σφουγκάρια είναι για την βιολογία σου

Έτσι όπως μπαίνουν τα σφουγγαράκια στο φίλτρο, μένει κενό ανάμεσά τους.. Δεν είναι πρόβλημα αυτό, έτσι δεν είναι? (ερώτημα 6). Θεωρώ πως όχι .Αν Χωράει βάλε και άλλο μπλε σφουγκάρι

Είπατε ότι αλλάζω (ή ξεπλένω.. θα το δούμε όταν έρθει η ώρα αυτό..) τα πράσινα & μπλε σφουγγαράκια όταν μειωθεί η ροή του νερού.. Με το μάτι δηλαδή? Τι σημαίνει καλή/κακή ροή νερού? Με ποιο κριτήριο κρίνει κανείς αν το φίλτρο έχει "μπουκώσει"? (ερώτημα 7). Ξεπλένεις σε νερό ενυδρείου και δεν πετάς .Θα το καταλάβεις όταν μπουκόσουν ή αν θέλεις μπορείς να κάνεις περιοδικά ένα ξέπλιμα όπως ας πούμε κάθε 2 μήνες

Και ένα τελευταίο.. Που δεν είναι ερώτημα.. Σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις μου, το ξέρω.. και συγνώμη.. και ευχαριστώ πααααρα πολύ όλους για τη βοήθεια.. Ειλικρινά, σε πολλά θέματα μου έχετε ανοίξει τα μάτια! Thanx a lot!
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01693 seconds with 11 queries