Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 02-06-07, 12:08
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oranda Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους ήρθε το Σάββατο και είμαι εδώ πάλι!
Οι απορίες που μάζεψα όλη την εβδομάδα είναι πολλές
Θα γράψω μερικές και εάν κάποιος έχει την διάθεση ας βάλει ένα χεράκι βοηθείας.
Ακολουθώντας τις οδηγίες του δάσκαλου Τάκη πήρα ένα μικρό ενυδρείο για να το έχω για νοσοκομείο 15 λίτρων.
Θέλω να ρωτήσω τέσσερα πράγματα για αυτό.

Θα το έχω να δουλεύει με το φίλτρο του συνέχεια?
Ναι (24/24h)

Να ρίξω αλάτι μέσα ή όταν χρειαστεί να βάλω καραντίνα κάποιο ψαράκι?
Αλάτι δεν χρειάζεται να ρίξεις

Είχα ρωτήσει σε προηγούμενο ποστ εάν θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο νερό και η απάντηση που πήρα ήταν ότι το θέμα είναι οικονομικό.

Εδώ επειδή πρόκειται για λίγα λίτρα θα υπάρχει κάποιο όφελος εάν βάλω εμφιαλωμένο?
Οχι, δεν πρόκειται να έχεις κάποιο όφελος

Την περίπτωση να βράσω το νερό και να το αφήσω να κρυώνει?
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τετοιο

Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο βάζω nitrivec. Είναι ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια. Αφού το θέμα είναι να έχει βακτηρίδια το φίλτρο από ότι κατάλαβα, γατί να το ρίχνω στο νερό και όχι στο φίλτρο το nitrivec?
Τα βακτηρίδια δημιουργούν αποικίες σε όλες τις πορώδης και μη επιφάνειες του ενυδρείου. Ο μεγαλύτερος πληθυσμός είναι στο φίλτρο σου, αλλά και στο χαλικάκι σου κ.τ.λ.π

Όταν κάνουμε μια θεραπεία με αλάτι μετά που θα αλλάξουμε το νερό θα ξαναβάλουμε αλάτι μέσα?
Ναι

Το φίλτρο το πλένουμε απλά και δεν στραγγίζουμε ποτέ το σφουγγάρι έμαθα από εδώ.
Δεν το αλλάζουμε ποτέ? Μια ζωή το ίδιο σφουγγάρι θα έχει?
Το σφουγγάρι θα το αλλάξεις μετά απο πολύυυυυυ καιρό όταν αρχίσει να διαλύεται. (Αν συμβεί αυτο)


Στο….κανονικό το ενυδρείο έχω βάλει χαλίκι ηφαιστειακό. Έτσι τουλάχιστον μου το είπαν. Τώρα που θα μάθω θα ζητώ εγώ ότι θέλω. Είναι καλό αυτό ή να πάρω κάτι άλλο για το μικρό το ενυδρείο?
Να ζητήσεις ουδέτερο χαλαζιακό

Τα ψαράκια βλέπουν χρώματα?
Απ΄ ότι γνωρίζω οχι

Άκουσα ότι τα ψαράκια δεν θυμούνται τίποτα μετά από 7 δευτερόλεπτα. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Μην ανησυχείς εσένα δεν πρόκειται να σε ξεχάσουν


Τα φάρμακα πρέπει να διατηρούνται στο ψυγείο?
Απλα σε σταθερή θερμοκρασία δωματίου.

Φαγητό υπάρχει μόνο το φυλλαράκι? Διάβασα εδώ ότι τρώνε τα πάντα. Δεν κατάλαβα όμως εάν είναι και για τα χρυσόψαρα αυτά.
Πήγαινε στο πετ σοπ και ζήτησε ειδική τροφή για χρυσόψαρα και είσαι μια χαρά.

Έχουνε κάποιο ιδιαίτερο τρόπο που κοιμούνται? Δηλαδή κοιμούνται επάνω , κάτω στην μέση? Πάντα για τα χρυσόψαρα ρωτώ.
Μπορείς να τα παρατηρήσεις με προσοχή όταν κλείσουν τα φώτα του ενυδρείου σου

Έμαθα από εδώ ότι είναι λίγα τα 45 λίτρα για δυο χρυσόψαρα που έχω. Δηλαδή θα πεθάνουν ή δεν θα μεγαλώσουν πολύ?
Αν είσαι προσεκτικός και τα φροντίζεις δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα. Οταν μεγαλώσουν θα είναι καλύτερο να τους προσφέρεις ένα μεγαλύτερο σπιτικό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02184 seconds with 11 queries