Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 02-06-07, 11:49
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Επιτέλους ήρθε το Σάββατο και είμαι εδώ πάλι!
Οι απορίες που μάζεψα όλη την εβδομάδα είναι πολλές
Θα γράψω μερικές και εάν κάποιος έχει την διάθεση ας βάλει ένα χεράκι βοηθείας.
Ακολουθώντας τις οδηγίες του δάσκαλου Τάκη πήρα ένα μικρό ενυδρείο για να το έχω για νοσοκομείο 15 λίτρων.
Θέλω να ρωτήσω τέσσερα πράγματα για αυτό.

Θα το έχω να δουλεύει με το φίλτρο του συνέχεια?

Να ρίξω αλάτι μέσα ή όταν χρειαστεί να βάλω καραντίνα κάποιο ψαράκι?
Είχα ρωτήσει σε προηγούμενο ποστ εάν θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο νερό και η απάντηση που πήρα ήταν ότι το θέμα είναι οικονομικό.

Εδώ επειδή πρόκειται για λίγα λίτρα θα υπάρχει κάποιο όφελος εάν βάλω εμφιαλωμένο?

Την περίπτωση να βράσω το νερό και να το αφήσω να κρυώνει?

Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο βάζω nitrivec. Είναι ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια. Αφού το θέμα είναι να έχει βακτηρίδια το φίλτρο από ότι κατάλαβα, γατί να το ρίχνω στο νερό και όχι στο φίλτρο το nitrivec?

Όταν κάνουμε μια θεραπεία με αλάτι μετά που θα αλλάξουμε το νερό θα ξαναβάλουμε αλάτι μέσα?

Το φίλτρο το πλένουμε απλά και δεν στραγγίζουμε ποτέ το σφουγγάρι έμαθα από εδώ.
Δεν το αλλάζουμε ποτέ? Μια ζωή το ίδιο σφουγγάρι θα έχει?


Στο….κανονικό το ενυδρείο έχω βάλει χαλίκι ηφαιστειακό. Έτσι τουλάχιστον μου το είπαν. Τώρα που θα μάθω θα ζητώ εγώ ότι θέλω. Είναι καλό αυτό ή να πάρω κάτι άλλο για το μικρό το ενυδρείο?

Τα ψαράκια βλέπουν χρώματα?

Άκουσα ότι τα ψαράκια δεν θυμούνται τίποτα μετά από 7 δευτερόλεπτα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Τα φάρμακα πρέπει να διατηρούνται στο ψυγείο?

Φαγητό υπάρχει μόνο το φυλλαράκι? Διάβασα εδώ ότι τρώνε τα πάντα. Δεν κατάλαβα όμως εάν είναι και για τα χρυσόψαρα αυτά.

Έχουνε κάποιο ιδιαίτερο τρόπο που κοιμούνται? Δηλαδή κοιμούνται επάνω , κάτω στην μέση? Πάντα για τα χρυσόψαρα ρωτώ.

Έμαθα από εδώ ότι είναι λίγα τα 45 λίτρα για δυο χρυσόψαρα που έχω. Δηλαδή θα πεθάνουν ή δεν θα μεγαλώσουν πολύ?
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01817 seconds with 11 queries