Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-02-13, 13:30
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Lightbulb Πολύ αναλυτικό link για το φωτισμό και ερώτηση για RGB led.

ΑπΆ ότι έψαξα δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί. Σε αυτό το σύνδεσμο υπάρχουν εξαιρετικές πληροφορίες για το φωτισμό στο φυτεμένο.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε αυτό, όπου φαίνεται το φάσμα απορρόφησης για τα φυτά και κάποιες άλγες. Είναι φανερό ότι τα φυτά χρησιμοποιούν τα άκρα του φάσματος όπως και μερικές άλγες (απΆ ότι διάβασα ο κύριος όγκος της φωτοσύνθεσης στα φυτά γίνεται από την χλωροφύλλη τύπου Α). Αντίθετα κάποιες άλλες άλγες (όπως το κυανοβακτήριο) χρησιμοποιούν το κέντρο του φάσματος (450-650nM). Πολλά led εκπέμπουν ακριβώς εκεί.

Έχω ένα 85λιτρο φυτεμένο (ύψος 40cm) με 2x15W λάμπες (Sylvania gro-lux πίσω & Hagen flora glo μπροστά) και θέλω να προσθέσω καμιά 10αριά ακόμα watt σε led, όχι γιατί δεν μου αρέσει η υπάρχουσα απόχρωση (ροζ-μωβ) αλλά για να αυξήσω την ανάπτυξη των φυτών. Με βάση τα παραπάνω, αναρωτιέμαι αν αξίζει να βάλω λευκά led. Ίσως είναι καλύτερα να πάω σε RGB και να μην πολυανάβω το πράσινο. Επίσης, ίσως έτσι έχω τη δυνατότητα να ρυθμίσω το χρωματικό φάσμα ανάλογα με το αισθητικό αποτέλεσμα αλλά (το κυριότερο) να έχω και τη δυνατότητα να καταπολεμήσω (με τον περιορισμό του κατάλληλου τμήματος του φάσματος) τυχόν άλγες.
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς φωτισμό με RGB led και ποια η εμπειρία του;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03918 seconds with 11 queries