Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 26-08-09, 10:59
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα σας και πάλι,

Καταρχάς να απολογηθώ γιατί δεν μου έχουν μεταφέρει ακόμη τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι, κατά συνέπεια δεν έχω ιντερνετ και μπαίνω απο τη δουλειά, άρα κάποια πράγματα που δεν τα έχω μπροστά μου δεν μπορώ να τα αποστηθίσω ακόμη.

(απολογητικό ύφος) Φίλε Δέλτα έχεις δίκιο, απο πολλές πλευρές. Τελικά ο φίλος μας μάλλον που θέλει να πουλήσει...

2ος κυκλοφορητής υπήρχε στα πράγματα που μου είχε δώσει ο πρώην κάτοχος του ενυδρείου, όμως επειδή είχε καιρό να δουλέψει είχε χαλάσει. Έτσι αντικαταστάθηκε.
Στο 60 κιλά μάλλον λάθος κάνω εγώ, ήταν 6 τα σακούλια αλλά όχι 10κιλα... τα πέταξε αμέσως μόλις τα έβαλε και δεν κράτησα κανένα άδειο...
Σχετικά με τα φυτά, δεν σκοπεύω να βάλω άλλα εκτός απο μια Anubia. Σύμφωνα με όσα διάβασα σχετικά με αυτά που πήρα, είναι όλα εύκολα.
Οι αντανακλαστήρες, έναν είχε αλλά απο άσπρος που ήταν κανονικά είχε γίνει καφέ και με το που τον άγγιζα έσπαγε, ήθελε όντως αλλαγή, αυτό το καταλάβαινε και ο πλέον άσχετος
Την αεραντλία να την βγάλω εντελώς; Περισσότερο για το "εφφέ" την ήθελα, αλλά αν κάνει κακό, να την βγάλω.
Όσο για το ναυάγιο, το έβαλα αφού υπήρχε και δεν έχει χρώματα. Μοιάζει κάπως με τις πέτρες. Αν δω και μεγαλώνουν τα φυτά και δεν ταιριάζει, το πολύ πολύ να το βγάλω
Σχετικά με τα φάρμακα, θα τα σημειώσω σε χαρτί σήμερα για να τα αναφέρω αύριο. Αυτά που θυμάμαι είναι Nitrivec, Aquatan, Morena. Μόνο το πρώτο βάζω κάθε μέρα για 10 μέρες, μετά όλα θα τα βάζω ανάλογα με το τι θα δείχνουν και τα τεστ.
Τα φίλτρα πρίν (ειναι ένα φίλτρο αλλά έχει 2 "κουτάκια" για υλικό) είχαν και τα 2 "μακαρόνια". Στο ένα έμειναν, στο άλλο έβαλε κάτι σαν στραγάλια... Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά είναι το μόνο που ξέρω...
Το μικρό το μπόλιασα γιατί μου το πρότεινε κάποιος άλλος φίλος λίγο παραπάνω, λόγω παράξενης αντίδρασης των ψαριών (έμεναν σχεδόν συνεχώς στην επιφάνεια) Το μπόλιασα με υλικό απο άλλο (υγειές) ενυδρείο απο όπου προέρχονταν και τα ψαράκια. Δεν έκανα το ίδιο και στο μεγάλο γιατί θεώρησα οτι αφού ξεκίνησα να το στρώνω αλλιώς, δεν θα ήταν καλό.

Το μικρό δεν θα το διακόψω, σκόπευα να το κάνω γεννήστρα. Επειδή την γκαπίνα την έχω βάλει σε γεννήστρα, πείτε μου ποιό φυτό να πάρω για να την βγάλω άμεσα μιας και όπως καλά λέτε, στρεσάρεται...

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον χρόνο σας, κάποια πράγματα ξέρω τα κάνω λάθος, αλλα υπόσχομαι να είμαι καλός μαθητής και να βελτιώνομαι συνεχώς!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries