Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-03-11, 12:20
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Το SAE για τις άλγες είναι οτι πρέπει. Εγώ διατηρώ ένα SAE στο ενυδρείο μου (100Lt) εδώ και ένα χρόνο. Έχει μεγαλώσει αρκετά.
Από ότι έχω διαβάσει τα SAE πρέπει να τα διατηρούμε είτε ένα άτομο μόνο του (γι αυτό πήρα και εγώ μόνο ένα) είτε σε ομάδες των 6 και άνω αλλιώς (σε μικρότερες ομάδες) έχουμε πρόβλημα επιθετικότητας. Φυσικά στα 125Lt σου ούτε λόγος για 6 SAE.
Αυτό που έχω παρατηρήσει με την συμπεριφορά του SAE είναι το εξής:
Τον τελευταίο καιρό έχει γίνει ο τσαμπουκάς του ενυδρείου και κυρίως με το θυληκό PEARL GOURAMI που έχω. Το αρσενικό PEARL δεν το πειράζει καθόλου.
Τιγράκια δεν είχα ποτέ και όσον αφορά τα ψάρια αυτά σε συνδυασμό με κάποιο άλλο ψάρι όπως π.χ. τα γκουράμι πιστεύω πως θα υπάρχει πρόβλημα.
Ειδικά τα PEARL είναι απίθανα και πολύ φυλήσυχα ψάρια, η απόλυτη ηρεμία στο ενυδρείο. Η συμπεριφορά τους ήταν απόλυτα φυσιολογική (είχαν γεννήσει κανά δυό φορές) έως ότου έβαλα στο ενυδρείο 6 zebra danio, η απόλυτη φασαρία. Κινούνται όλη την ώρα, κοντά στην επιφάνεια του νερού κυρίως. Από τότε που μπήκαν τα zebra, σταμάτησαν και τα PEARL να συμπεριφέρονται όπως πριν. Ο αρσενικός π.χ. εκεί που έστηνε φωλιά κάθε λίγο και λιγάκι, τώρα έχει πολύ καιρό να το κάνει. Μάλλον ενοχλούνται από την παρουσία υπερδραστήριων ψαριών. Αυτό σου το λέω γιατί και τα τιγράκια είναι υπερκινητικά ψάρια. Εκτός αυτού υπάρχει και η περίπτωση του fin nipping.
Ίσως ένα κοπαδάκι με zebra danio να είναι εντάξει με τα τιγράκια, ειδικά αν τα τιγράκια κολυμπούν στις κάτω περιοχές του ενυδρείου.
Από γκουράμι, ίσως ένα ζευγάρι dwarf να μπορούσε να ταιριάξει μαζί τους καθότι τα dwarf είναι περισσότερο τσαμπουκάδες από τα pearl.
Σύμφωνα με οτι διαβάζω εδώ
http://www.seriouslyfish.com/profile...trazona&id=133
τα τιγράκια δεν ταιριάζουν με ήρεμα ψάρια γενικότερα. Καλοί συγκάτοικοι είναι danio και rasbora.
Ψάξε λίγο το προφιλ τους στο internet. Μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες.
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01792 seconds with 11 queries