Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 16-04-09, 16:03
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Γνώμη μου είναι για αρχή τουλάχιστον (εγώ θα έλεγα μόνιμα) να κρατήσεις το KH στο 3-4. Πολλοί έχασαν τους δίσκους τους από απότομη πτώση του ph. H ανθρακική σκληρότητα λειτουργεί ως σταθεροποιητικος παράγοντας και δεν επιτρέπει απότομες μεταβολές του ph. Επίσης αν θα χρησιμοποιήσεις CO2 καλό είναι να γίνεται με έλεγχο της ροής του από phcontroller.
Πέραν όμως από την ανάγκη για σταθερό ph τα άλατα και ιχνοστοιχεία που περιέχονται στο νερό είναι απόλυτα απαραίτητα σε όλα τα ψάρια και στους δίσκους ειδικά για μικρά ψάρια σε ηλικία που ακόμη σχηματίζουν το σκελετό τους. Για αυτόυς τους λόγους κατά τη γνώμη μου ανθρακική σκληρότητα στο 4 και GH κάπου στο 5-8 είναι το ιδανικό.
Τώρα το ιδανικές τιμές για KH και Gh είναι κάπως σχετικό. Εξαρτάται και από τους δίσκους που θα πάρεις. Γερμανοί εκτροφείς συστήνουν μέχρι και μέτρια σκληρό νερό με σκληρότητα γενική που φτάνει ακόμη και τους 10-12 βαθμούς. Από την άλλη δίσκοι που έρχονται από Ασιάτες εκτροφείς είναι σε πολύ μαλακό και όξινο νερό. Το ίδιο και άγριοι δίσκοι που έρχονται από τον Αμαζόνιο για αυτό η όποια προσαρμογή πρέπει να γίνει σταδιακά. Σε μόνιμη βάση εγώ θα κρατούσα ανθρακική σκληρότητα στο 3-4 και GH κάπου στο 5-8 για τους λόγους που σου είπα παραπάνω. Φυσικά αν μιλάμε για ενυδρείο αναπαραγωγης δίσκων εκεί αλλάζουν ίσως τα πράγματα.
Το ph σου όπως είπε και οgeorgearask δεν κολαει με τις υπόλοιπες μετρήσεις. Κάνεις χρήση CO2; Μήπως έριξες τίποτα χημικο για μείωση του ph ή κάνεις χρήση τύρφης;
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01533 seconds with 11 queries