Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 12-11-16, 18:33
Το avatar του χρήστη giannisfot
giannisfot Ο χρήστης giannisfot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή


-------------------------
Φιλτρα ενα 2080 και ενα αλλο δεν θυμαμαι μαρκα ηταν ρεζερβα εξωτερικο με μεγαλο καδο και ροη 1500lt/h, 2 κυκλοφορητες απο 1500lt/h και ενα σκιμερ επιφανειας eheim.
Τα φωτα ειναι προβολεις ευρειας δεσμης.
Ψαρια οχι ακομα.
Drop checker με ενδειξη στο ph7.
CO2 σταθερα στις 250-300 φυσαλιδες το λεπτο και διαχυση με aquamedic reactor 1000.
Νιτρικα και φωσφορικα αρχισα προ 3 ημερου λογω του οτι οι μετρησεις των φωσφωρικων ηταν σχεδον μηδεν και τα νιτρικα μετα βιας 5.
Το υποστρωμα τραβαει απο την στηλη νερου αν δεν κανω λαθος αν δεν εχει τι θα τραβηξει. Οι ποσοτητες που εριξα ηταν οι μισες απο τις συνιστωμενες για τα λιτρα μου.
Ξεκινησα την φωτοπεριοδο απο τις 4,5 ωρες για 2 εβδομαδες και αρχισα να την αυξανω γιατι αρχισαν να κιτρινιζουν τα φυτα. Γυρω στο 6 ωρο τα φυτα αρχισαν να αναπτυσονται και επανηλθε το πρασινο χρωμα τους.
Νομιζα οτι το πηρα by the book αλλα μαλλον κατι δεν εκανα καλα και το κακο ειναι οτι δεν ξερω που ειναι το λαθος.
Ψαρια δεν μπηκαν ακομη για να μην εχω περιεργες εκρηξεις νιτρικων /μιας και μιλαμε για αρκετα ψαρια/ και επισης γιατι δεν εχω αποφασισει ποια - η κυρια μεριμνα οπως καταλαβες παει στα φυτα...
Για οποια αλλη διευκρινηση ατην διαθεση σας.
Ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisfot : 12-11-16 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries