Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 26-01-13, 18:21
Manos_SKG Ο χρήστης Manos_SKG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2013
Περιοχή: Thes/niki
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και τις μεταξύ σας αντιπαραθέσεις που εγώ προσωπικά μόνο γόνιμες τις βλέπω. Η βοήθειά σας ήταν άμεση και παραπάνω από επαρκής!

Σήμερα άλλαξα πάλι 50% νερό, και έβαλα Prime x 4 της δόσης Αμμωνία 0,25, Νιτρώδη 1, Νιτρικά 20-30. Και αγόρασα νέο εσωτερικό φίλτρο με συνδυασμό βιολογικού υλικού και 2 σφουγγαριών (Eheim biopower 160) το οποίο τρέχει παράλληλα με το υφιστάμενο. Αναφορικά με τα ψάρια το πιθανότερο είναι μόλις πάρω 0,0,20 να πάνε σε καλύτερο σπίτι, να ανέβει η θερμοκρασία και να μπουν τροπικά (τι θα πάρω, τι χωράει κλπ φαντάζομαι να βρω σε άλλα θέματα αλλά να ρωτήσω σε μέγεθος μικρού χρυσόψαρου όλα τα ψάρια πάλι 40 λίτρα το ένα θέλουν, όχι ε?? Λογικά αυτό ισχύει για τα χρυσόψαρα και για ψάρια που γίνονται εξίσου μεγάλα σωστά?). Πιστεύω είμαι σε σωστό δρόμο, τα ψάρια χοροπηδάνε και σύντομα ευχάριστα θα δώσουν το σπίτι τους σε άλλα που θα ταιριάζουν περισσότερο στα λίτρα μου. Ερώτηση: αν στρωθεί το καινούργιο φίλτρο και αναπτύξει βιολογία, ανέβει η θερμοκρασία φύγουν τα χρυσόψαρα και μπουν τροπικά θα κάνει πάλι κύκλο το ενυδρείο και αν ναι εξίσου έντονο???

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μέτρησα όμως και το νερό της βρύσης μου καθώς και ένα εμφιαλωμένο νερό που μόλις άνοιξα τα αποτελέσματα και στα 2 νερά Αμμωνία 0,25, Νιτρώδη 0, Νιτρικά 5 (με API υγρά τεστ)!!! Τι μας λέει αυτό ότι το σπίτι μου και το Ζαγόρι έχουν αμμωνία και νιτρικά ή ότι τα τεστ της API είναι λίγο ευαίσθητα - πειραγμένα (παραγωγή 8ος, 9ος, 10ος 2012)?? Και αν είναι έτσι μήπως το 1 νιτρώδη και τα 30 νιτρικά είναι στην πραγματικότητα 0.5 νιτρώδη και 15 νιτρικά αν το τεστ τείνει να "υπερβάλει λίγο"?? Αυτό το με τεστ της API κάπου διάβασα ότι έχει απασχολήσει και άλλο μέλος. Έχει κανείς άποψη επ αυτού? Εγώ το αγόρασα ως το πιο ακριβές τεστ του εμπορείου!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries