Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 29-07-10, 14:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
Rhodeus amarus: η αλλιως κοκκινοφτερα!!!!!
η κοκκινοφτερα ειναι αλλο ειδος που μεγαλωνει πολυ περισσοτερο http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...1t:429,r:0,s:0

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μουρμουρίτσα σε τι Θερμοκρασία νερού ζει, σκληρότητες και PH;
Πολύ ωραίο ψάρι, και καλή δουλειά.
επειδη δεν επικρατουν οι ιδιες συνθηκες στα διαφορα ποταμια..θα προτεινα αν αιχμαλωτισετε ειδη να παρετε και δειγματα νερου για μετρησεις. αυτο εκανα κι εγω στο ελληνικο βιοτοπικο μου. ετσι αν προσομοιασετε τις παραμετρους στο ενυδρειο σας με αυτες του φυσικου βιοτοπου θα ειστε υπερ-καλυμμενοι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Vrasna Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ημουν πιτσιρικι και πιαναμε Μπριανες στα ποταμάκια γύρο απο το χωριά μου , δεν φανταζομουν καν οτι θα σκεφτομουν να τις βάλω σε ενυδρείο. Θυμάμε οτι τις βάζαμε σε πλαστικες λεκάνες χωρίς φίλτρα αλαγές νερού και μετρήσεις ουτε καν τροφή!!! και ζούσανε μήνες ολοκληρους , πρέπει να είναι πολυ ανθεκτικά ψάρια ! πολυ καλό το θέμα σου με έβαλες σε σκέψεις μιας και η βόλβη είναι μόλις 10 λεπτα μακριά απο το σπίτι μου.. αν θέλεις δώσε λίγες πληροφορίες για τις συνθήκες διαβίωσης στο ενυδρείο.. ευχαριστώ.
η μπριανα και το σιρκο θελουν πραγματικα μεγαλο ενυδρειο.
απο τα 3 ειδη μπορεις καλιστα να κρατησεις μουρμουριτσες...η φυσικα και τα 3 ειδη σε μικρο μεγεθος-νεαρη ηλικια. το καλο ειναι πως αν εχεις την "πηγη" κοντα σου...μπορεις να φιλοξενεις ψαρια μεχρι ενα μεγεθος...και οταν μεγαλωσουν αρκετα για το ενυδρειο τα απελευθερωνεις και τα αντικαθιστας με νεα μικρα ψαρια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-03-11 στις 09:12
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02117 seconds with 12 queries