Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 26-04-10, 06:13
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους τους φίλους χρήστες!

Ξεκινώντας θα ήθελα να σας συγχαρώ για την καταπληκτική δουλειά που κάνετε σε αυτό το forum. Είμαι αρχάριος στο χόμπι και θέλω πολύ να ξεκινησω. Διάβασα τα εκτενή αφιερωματα για τους διάφορους παράγοντες που πρέπει να προσέξει ο νέος στον χώρο. Επισκέφτηκα και δυο pet shop, ένα γειτονικό και ένα μεγάλης αλυσίδας. Επειδή ημουν ενημερωμένος από το forum ήξερα περίπου τι να προσέξω. Το γειτονικό ήταν κατα τη γνώμη μου παρακμιακό και ο πωλητής τα παρουσίαζε κάπως περίργα. Το μεγάλο από την άλλη ήταν διαφορετικό.

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις.

Αφού μιλήσαμε του ζήτησα να μου κανει μια λίστα και το κόστος από το τι θα χρειαστώ. Ονομαστικά τον εξοπλισμό τον γνωρίζω αλλά δεν έχω ιδέα από μάρκες και ποιότητα κι εκει είναι που χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Λοιπόν έχουμε
1 Ενυδρείο με βάση δεν θυμαμαι λίτρα πρέπει να ναι 100 και, έγραψα όμως τι έλεγε το καρτελάκι Αnubias A800c+ t5 vis 180 teak τιμή 238 Ε το ανουμπια το 300λιτρο το απλο κοστιζει 299 με δωρο το επιπλο το εχουν στο πετ σιτι

2 Φίλτρο εξωτερικό Crystalprofi e700 jbl τιμή 110 Ε ( είναι καλό?)βαλε αλλα5 ευρο και παρε το eheim 2217

Και έχουμε και τα υπόλοιπα

Αεραντλία 12 Ε που απότι είδα στο forum λέτε ότι δεν χρειάζεται

Θερμοστάτης στα 28 Ε 22-23 ευρο εχει ο jager 200-250-300w

Αντιχλώριο/Βακτήρια 15 Ε στρωσε το ενυδρειο σου με μπολι απο καποιον αλλο χομπιστα και ΟΧΙ απο πετ σοπ

Χαλίκι 28 Ε πιστευω οτι μπορεις να βρεις και ποιο φτηνα στον Ερμη

Λάστιχα/Πορώλιθος 5 Ε

Βιολογικό υλικό 17 Ε. παρε χυμα βιολογικο υλικο στα λεφτα που θα σου δωσει το καταστημα το ενα κουτι εσυ θα παρεις τριπλασια ποσοτητα σε χυμα

Σύνολο που μου έβγαλε 453 Ε.

Φαντάζομαι πως είναι απαραίτητα και τα αντίστοιχα τεστ, στικ ή υγρής μορφής, θερμόμετρο και υπόστρωμα επειδή θέλω να φυτέψω και φυτά αλλά μάλλον θα τα ξέχασε.

Το βιολογικό υλικό μπαίνει στο φίλτρο?σιποραξ - σαμπ σταρτ , αστερια api

Ποια είναι η γνώμη σας? Τι επωνυμίες να προτιμήσω σε κάθε ένα από τα παραπάνω? eheim δαγκωτο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
επειδη ειναι πρωι και πρεπει να φυγω για δουλεια στα εγραψα γρηγορα γρηγορα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-04-10 στις 23:10
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries