Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 27-08-10, 20:21
kirmix Ο χρήστης kirmix δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

γεια σου φιλε λοιπον θα προσπαθησω να σε κατατοπισω οσο μπορω αλλα τις μετρησεις δεν μπορω να τις εχω σημερα λοιπον:
-η τυρφη που εβαλα ειναι 2(μπροστα)-3(πισω) εκατοστα σε υψος
και απο πανω χαλικι 3-4 εκατοστα
-το ενυδρειο ειναι 100 λιτρων φυτεμενο με χρονο λειτουργιας ενα χρονο
-λαπτηρα εχω μια 25βατ Τ8 και φωτοπεριοδο 10-11 ωρες
-παροχη διοξειδιου δεν ειχα εξαρχης δεν ξερω αν η αντλια αερα που εχω παρεχει καποιο διοξειδιο απο την ατμοσφαιρα
-λιπασματα υγρα δεν χρησιμοποιησα γιατι τα φυτα μεχρι πριν ενα μηνα αναπτυσσοταν μια χαρα και ειπα πριν τα δοκιμασω να κανω το ποστ μηπως δεν ειναι η λυση και εχω προβληματα αλλου μετα..
-αλλαγη νερου κανω τα 2/3 καθε μηνα
-φιλτρο εχω το μανισιο καρφουρ με το μπλε σφουγγαρι και εβαλα εκεινες τις στρογγυλες 'πετρες' για αποικια βακτηριων (υποθετω)
-εχω 3 γκαπυ και 3 πλαττυ και απο φυτα λοιπον συμβουλευομενος τον καταλογο του σαιτ: Cryptocoryne(οκ),Echinodorus 'Aquartica'(οκ),Utricularia graminifolia(σχεδον αφανιστηκε),Echinodorus uruguayensis(μειωση αναπτυξης),Bacopa monnieri(αραιωση στο φυλλωμα),Nymphaea lotus(ηταν το πιο ανεπτυγμενο φυτο και πλεον σχεδον εχει αφανιστει)
-η αλγη φαινεται στη φωτο δεν γνωριζω τι τυπος ειναι- πρασινη και με υφη σαν βαμβακι θα τη περιεγραφα και την εχω 3 εβδομαδες
αν αυτα δεν αρκουν θα εχω και καποιες μετρησεις συντομα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων


Αλλα σχολια:
κατι ακομη..συγκεκριμενα τα πλατυ παρατηρισα οτι κινουνται διαρκως οσο πιο κοντα μπορουν στην επιφανεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kirmix : 27-08-10 στις 20:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries