Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #88  
Παλιά 26-10-06, 09:47
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Δεν νομίζω ότι κανένα μαγαζί είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα ή έχει σαν κύριο στόχο του τη σωστή διάδοση του χόμπυ και δεν νομίζω κάποιος εδώ να πιστεύει κάτι διαφορετικό.
...
Και όμως δεν είναι ακριβώς έτσι.
Όπως δεν θέλουμε να βάζουν σε ένα 'σακί' όλους τους χομπίστες το ίδιο πρέπει να κάνουμε και εμείς για τους μαγαζάτορες... και ξέρεις οι πράξεις και όχι τα λόγια πείθουν.
Υπάρχουν τέτοια (μεγάλα) μαγαζιά και αν προσέξεις το μήνυμα #51 θα δεις ότι η Άσυσσος έχει αυτή την 'τακτική' , όχι επειδή το άκουσε από το σύλλογο αλλά επειδή είναι 'πάγια θέση' του καταστήματος, όπως μας λέει....
Παράθεση:
"...η πάγια θέση μου όσο αναφορά τα ‘’μεταλλαγμένα’’, ‘’βαμμένα’’, ‘’με ορμόνες’’ κτλ ψάρια είναι : ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ "

Δηλαδή αν ένα μαγαζί πουλάει ένα παπαγαλόψαρο μαζί με ένα ενυδρείο, έφτιαξε ένα νέο χομπίστα ;
Αν δεν αναφέρει στον 'πελάτη' ότι ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ στρώσιμο πριν την πώληση ψαριών ;
Αν κόβει τις δαγκάνες από τους αστακούς* για να μην πειράξουν το υπόλοιπα ψάρια ;
-πρέπει να το δικαιολογίσουμε επειδή προσπαθεί να κρατήσει το καταστημά του ;

Μαγαζί(α) που δεν κάνει όλα τα παραπάνω υπάρχει και ίσως είναι το μόνο(α) που έχει το δικαίωμα να πει ότι προάγει ή έστω βοηθά το χόμπι στο συγκεκριμένο θέμα.
Εμείς οι χομπίστες δεν έχουμε κάποιο 'χρέος' απέναντι σε μια τέτοια συμπεριφορά ; Να αποδοκιμάσουμε δηλαδή το λάθος και να στηρίξουμε το σωστό (κατά την κρίση μας φυσικά) ;

Και να πω και κάτι δημόσια, δεν ξέρω κανέναν από τους μαγαζάτορες, οπότε δεν υπάρχει κάτι προσωπικό μεταξύ τους.

Εντύπωση μου κάνει πάντως το ότι διαφωνούμε για ένα τέτοιο θέμα ενώ είμαστε όλοι σύμφωνοι για την αναβάθμηση του 'σπορ'.... !
Οι εξελιγμένοι χομπίστες είναι καλύτεροι πελάτες για τα μαγαζιά ή κάνω λάθος ;



*Ναι . με αυτό το γεγονός 'κόλλησα'
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01627 seconds with 11 queries