Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #137  
Παλιά 09-04-17, 18:08
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα πω την εμπειρία μου από την κατασκευή. Προσπάθησα στο παρελθόν να τη φτιάξω αλλά απέτυχα καθώς από λάθος νόμιζα ότι χρησιμοποιουσα τροφοδοτικό 12V αλλά τελικά ήταν με περισσότερα. Αφού λοιπόν πήρα τροφοδοτικό που έπρεπε, έκανα τις απαραίτητες συνδέσεις αλλά η κατασκευή στις δοκιμές δε λειτουργούσε κανονικά και θα εξηγήσω παρακάτω τι συνέβη. Ακολούθως αφαίρεσα το ποτενσιόμετρο και σύνδεσα το τροφοδοτικό με την αντλία και ενδιάμεσα τα δύο φλοτερ ώστε να κάνει κύκλωμα. Στις δοκιμές λοιπόν, όταν ο κουβάς είχε νερό μέχρι πάνω ή αντλία δε λειτουργούσε (σωστά μέχρι εδώ). Όταν αφαιρούσα νερο, έπεφταν τα φλοτερ και ξεκινούσε η αντλία να στέλνει νερό. Όταν έφτανε το νερο στο επιθυμητό σημείο, η αντλία σταματούσε. Δύο δοκιμές μετά, καίτοι το νερό γέμιζε μέχρι το επιθυμητό σημείο και τα φλοτερ ανέβαιναν πάνω, η αντλία συνέχιζε να στέλνει νερό. Αυτό σε πραγματικές συνθήκες θα σήμαινε πλυμμήρα και κάψιμο της αντλίας. Έκανα αρκετές δοκιμές και το πρόβλημα παρέμενε. Πότε η αντλία λειτουργούσε μόνο όταν έπρεπε, ποτε δούλευε ασταμάτητα. Δε ξέρω τι φταίει τελικά αλλά εγώ τουλάχιστον θα αποφύγω τη χρήση του συστήματος. Κρίμα, γιατί στο καινούριο που θα έχω ψάρια κρύου νερού, θα τη χρειαζόμουν το καλοκαιρι, ειδικά με το ενυδρείο που έχω και μπορεί να καεί το φίλτρο αν πέσει η στάθμη οσο λείπω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries