Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 23-03-11, 13:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε ρωτάω ρε φιλαράκι για να σου πω ότι είσαι αρχάριος.........

Και τον εαυτό μου, αρχάριο τον θεωρώ, καθώς κάθε μέρα που ασχολούμαι με τα ενυδρεία μου, μαθαίνω και ας φιλοξενώ δίσκους στα ενυδρεία μου τα 4 τελευταία χρόνια με γέννες και με μεγαλώματα μικρών δίσκων........

Θα σου πω λοιπόν κατά την ταπεινή μου άποψη, τι είναι λάθος στο ενυδρείο σου καθώς έχεις δίσκους μέσα σε αυτό.

Ας ξεκινήσουμε από τα λίτρα του ενυδρείου σου, τα οποία και θεωρώ λίγα για να φιλοξενήσεις τέτοια ψάρια, εκτός και αν μου πεις ότι τους κρατάς εκεί για λίγο καιρό καθώς σύντομα θα ετοιμάσεις μεγαλύτερο.

Να σου πω, ότι η φίλτρανση του ενυδρείου, είναι ΕΛΛΕΙΠΕΣΤΑΤΗ, καθώς τα εσωτερικά φίλτρα των συγκεκριμένων ενυδρείων, είναι πολύ μικρά για να διατηρήσεις δίσκους.

Επίσης, οι δίσκοι, καθότι κοπαδόψαρα, καλό θα ήταν να υπάρχουν τουλάχιστον 5 άτομα στο κοπάδι ώστε να μην φοβούνται, να μην στρεσσάρονται και γενικώς για να διατηρούνται υγιή ευκολότερα.

Καθώς το ενυδρείο είναι μικρού όγκου, το να βάλεις κάποια "πλάτη" (αν δεν κάνω λάθος, γιατί έτσι μου φαίνεται στην φωτογραφία σου), το να έχεις χαλίκι μέσα ώστε να το κάνεις φυτεμένο και δεν ξέρω τι άλλο έχεις μέσα, αφαιρούν λίτρα από τα ήδη περιορισμένα λίτρα σου.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, και εγώ έχω βάλει χαλίκι και φυτά (ρεμάλια, μην αρχίσετε να βρίζετε οι υπόλοιποι....... ) και ρίζες στο ένα ενυδρείο μου αλλά τουλάχιστον είναι 550 λίτρα ενυδρείο, και εκεί έχω μόνο δίσκους, δεν έχω άλλα ψάρια εκτός από corry. Η φίλτρανση του ενυδρείου, γίνεται από τρία εξωτερικά φίλτρα, με συνολική περιστροφή νερού τα 4.000 λίτρα την ώρα.

Στο άλλο ενυδρείο, δεν κρατήθηκα ( ) και έβαλα 5 άγριους δίσκους http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=51 αν και ξέρω ότι τα λίτρα του ενυδρείου είναι λίγα, αλλά έχω σκοπό το καλοκαίρι, να φτιάξω ένα ενυδρείο 2.5 μέτρων και να τους βάλω εκεί. Επίσης, η φίλτρανση του ενυδρείου, γίνεται από δύο εξωτερικά φίλτρα, με συνολική περιστροφή νερού, τα 1.450 λίτρα την ώρα..........

Οι μετρήσεις των νερών των ενυδρείων, είναι περίπου 6ph, 5gh, 2kh, NH3NH4 0, NO2 0, NO3 10.

Αλλαγές νερού, κάνω την Τετάρτη ή την Πέμπτη 30% ΚΑΙ το Σάββατο ή την Κυριακή το 50% των νερών των ενυδρείων.

Καταλαβαίνεις περίπου τις διαφορές μας;;;;;;;
θες κι εσυ παντοφλα αλλα ποιος προλαβαινει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01778 seconds with 11 queries