Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 01-12-06, 00:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Συμφωνώ σχετικά με την απαξίωση που έχει το Μεσογειακό στην χώρα μας. Αλλά έτσι και αλλιώς γενικότερα οι θαλασσινοί είμαστε λίγοι….
Τώρα με τα κρύα ε??? Δεν πρόλαβα τόσο καιρό στο καλοκαίρι! Αλλά δεν θα μασήσω, θα βάλω τη στολή (δεν έχω ξεχάσει την τέχνη) και βουρ!

Με φοβίζουν τα ντουβάρια που έχουμε εδώ. Και παρότι τα χρόνια που βουτάω, δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο μέρος με πορώδης βυθό, από όπου θα ήθελα να επιλέξω τον βράχο. Έχω βρει κάποια κομμάτια τραγάνας που ίσως θα τα χρησιμοποιήσω σαν βάση. Έχω την εντύπωση ότι με τον καιρό θα γίνουν καλή ποιότητας ζωντανός βράχος (όπως με τον βράχο που ζωντανεύει σε reef ενυδρεία). Αλλά επειδή δεν έχω και το τεράστιο ενυδρείο δεν ξέρω αν και σε πόση ποσότητα να βάλω. Επίσης προσανατολίζομαι ο βράχος να είναι το πολύ από βάθος 8-10 μέτρων, έτσι για να μην χρειάζεται υπερβολικό φωτισμό αλλά και να διατηρείται σε θερμοκρασία max 28 Cτο καλοκαίρι.
Με φαντάζομαι να βουτάω με κοπίδι και βαριοπούλα, για να σπάσω κάνα καλό κομμάτι βράχου με μπόλικη ζωή και με πιάνουν τα γέλια. Ευτυχώς από την άλλη που δεν είναι καλοκαίρι να γίνω και ρεζίλι….

Τώρα σχετικά με την άμμο… Σκέφτομαι να ψάξω να βρω σχετικά μεγάλης διαμέτρου (όσο μπορώ) γιατί φοβάμαι ότι η τελείως ψιλή θα μου πετρώσει σιγά σιγά. Θα μου πεις να βάλω κάνα φαραώ να την ανακατεύει αλλά ξέρω γω….

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα γίνει. Και δεν έχουμε και όμορφα κοράλλια. Δεν έχω δει τουλάχιστον.

Ξέρεις όταν το 99,9 % που το πέρναγα στην θάλασσα έκανα ψαροντούφεκο, δεν είχα την πολυτέλεια να «χαζεύω» δεξιά και αριστερά. Τον τελευταίο χρόνο όμως που μου μπήκε η ιδέα τα έχω παίξει με τα είδη ζωής που υπάρχουν. Και έτσι πήρα τελικά την απόφαση. Και βέβαια δεν θα τα παρατήσω έτσι εύκολα….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries