Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-08-12, 14:39
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Περίεργοι θάνατοι τελευταία

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
60x30x45 80lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
2yr

4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
καλοκαίρι 28-29 (σταθερή γιατί δεν υπάρχουν aircondition στο χώρο) χειμώνα 25-26 (θερμαντήρας)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
5x Serpae Tetra (ήταν 6)
4x Guppy (ήταν 7)
6x Zebra danio (ήταν 7)

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
2x Apple Snail (μπήκαν πρόσφατα)

7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
Τις περισσότερες φορές το αφήνω σε δοχείο στο ίδιο δωμάτιο πριν το βάλω στο ενυδρείο και στην χειρότερη όταν μπαίνει κατευθείαν από βρύση δεν μεταβάλει την θερμοκρασία πάνω από 1 βαθμό.

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
10-20lt κάθε 5-7 ημέρες

9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
Πριν 3 ημέρες, 20lt, πριν 7 ημέρες 20lt.

10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:

6 φορές την ημέρα μικρή ποσότητα flakes από ταίστρα
1 φορά σχεδόν κάθε ημέρα blood worms
Ελάχιστο βραστό κολοκύθι χτες για τα σαλιγκάρια

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
Την προηγούμενη εβδομάδα αφαιρέθηκαν/προστέθηκαν φυτά προσφορά συνχομπίστα και τα 2 apple snail

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ3(νιτρικά): ~30-40
Για τα υπόλοιπα δεν έχω τεστ

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
Τεστ API
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Μαύρα στίγματα σα μελανιές σε 2 serpae tetra και ιστορικό θανάτων των άλλων ειδών ψαριών που περιγράφεται παρακάτω.

3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
Τα serpae tetra είναι λιγότερο κινητικά, τα υπόλοιπα οκ

__________________________________________________

Αρχικά πριν 3 εβδομάδες χάθηκε ένα θηλυκό guppy, αφού άρχισε να να χάνει διάθεση και να κολυμπάει λίγο στις περιοχές με την μικρότερη ροή - βέβαια το εξαντλούσαν και τα αρσενικά στο κυνήγι και το απέδωσα εκεί. Όταν το βρήκα είχε εμφανή φαγώματα στην ουρά χωρίς να ξέρω αν αυτό ήταν η αιτία ή έγινε μετά το θάνατο. Τα serpae tetra κάποιες φορές γίνονται επιθετικά όταν πέφτει φαΐ αλλά σε γενικές γραμμές δε μου δημιουργούν προβλήματα στο ενυδρείο. Μεταξύ τους πέφτει ανταγωνισμός και επιθετικό κυνηγητό.

Στην συνέχεια και ενώ έλειπα μερικές μέρες χάθηκε ένα μικρό σε μέγεθος zebra και ένα ακόμα guppy. Δεν τα είδα ποτέ νεκρά και
το ανακάλυψα από το μέτρημα. Στην διάρκεια της απουσίας μου είχαμε διακοπή της ΔΕΗ και όταν ξαναήρθε το ρεύμα (γύρευε γιατί) άναψε ένα dimmer με αποτέλεσμα να μείνει έντονο φώς στο δωμάτιο ανοιχτό για περίπου 3 ημέρες, κάτι που θεώρησα ότι τα στρέσαρε καθώς αποκλείεται να μπορούσαν να κοιμηθούν.

Τις τελευταίες 2 βδομάδες τα serpae tetra τα παρατήρησα λιγότερο κινητικά και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για φαί αλλά χωρίς άλλα προβλήματα.

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα μεγάλη αλλαγή νερού, σκούπα, αφαίρεσα παλιές ανούμπιες, καθάρισα το φίλτρο (όλα με τις διαδικασίες που κάνω όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα) και πρόσθεσα διάφορα φυτά που μου χάρισε φίλος από το φόρουμ. Τα φυτά τα κράτησα σε λεκάνη για 2 ημέρες αλλάζοντας το νερό. Μετρήσεις κανονικές.

Την επόμενη ημέρα βρήκα ένα νεκρό serpae tetra το οποίο είχε κάποια εσωτερικά μαύρα μεγάλα στίγματα σα μελανιές. Θεώρησα ότι το στρέσαρε η αλλαγή γιατί όλο τον χρόνο ήταν μαζεμένα και φοβισμένα στις γωνίες (ενώ τα άλλα ψάρια έψαχναν για φαί και δε τα πειράζει η σκούπα)

Σήμερα βρήκα άλλο ένα νεκρό αρσενικό γκάπι, χωρίς άλλα εμφανή προβλήματα αλλά παρατήρησα τις ίδιες μελανιές σε 2 ακόμα serpae tetra.
Μέτρησα αμμωνία 0 και Νιτρικά ~20.

Στην φωτογραφία το ψάρι 1 έχει στίγματα μόνο από την αριστερή πλευρά του, το 2 και από τις δύο πλευρές, το 3 είναι φυσιολογικό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish.jpg
Εμφανίσεις:  600
Μέγεθος:  43,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02196 seconds with 12 queries