Θέμα: 700L tropheus
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 12-09-16, 08:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis478 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιο ειναι το μινιμουμ και ποιο το μαξιμουμ που μπορω να φιλοξενισω? εσεις ποσα θα βαζατε? θα ηθελα να μην εχω μεγαλη ιχθυοφορτιση
Με ένα είδος τουλάχιστον μια 12άδα, με 2 είδη τουλάχιστον από 10.

τι εξωτερικο φιλτρο θα χρειαστω? (σκεφτομαι καποιο EHEIM)
Για φίλτρα συμφωνώ με τον Κώστα-tyrinthos. Τα τροφέους θέλουν καθαρό νερό και δυνατή κυκλοφορία. Κάποτε κι εγώ eheim θα έβαζα (ίσως ένα 2080 + 2217) αλλά επειδή το αρχικό κόστος είναι μεγάλο, τώρα θα έβλεπα για κάνα κινέζικο (πχ 2 sunsun 2000 l/h)
θεωρειται καλη ιδεα το μεταχειρισμενο εξωτ φιλτρο?
εξαρτάται.......
θα προτιμουσα να παρω ψαρια απο συνχομπιστες και δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο ευκολα θα βρω. ακομα βεβαια δεν εχω αποφασισει και ποιο ή ποια ηδη θα φιλοξενισω. μπορειται να μου πειτε ποια ειδη θεωρουνται πιο "ευκολα", αν δεν ειναι ολα ιδια σε απατησεις, μηπως ασχοληθω με αυτα?
Όλα λίγο πολύ έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας. Τα duboisi θεωρώ ότι είναι τα λιγότερο ανταγωνιστικά μεταξύ τους αλλά κι από τα πιο μεγαλόσωμα.
Θέλει προσοχή στους συνδυασμούς για να αποφύγεις τα υβρίδια.
Από τα είδη που βρίσκεις εύκολα, σχετικά ακίνδυνοι συνδυασμοί είναι
duboisi με sp. "black" (πχ "Pemba")ή με sp."red" (πχ "Moliro") ή sp. "Ikola" κλπ. και πάντα η καλύτερη επιλογή είναι ένα είδος μόνο του.

ειναι απαραιτητο να μπουν ολα μαζι και να ειναι περιπου ιδιου μεγεθους ωστε να μην εχουμε πολλες απωλιες αν εχω καταλαβει σωστα έτσι ακριβώς
Τα τροφέους μπορεί να θεωρούνται δύσκολα ψάρια αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν ο χομπίστας σεβαστεί τις βασικές τους ανάγκες (σταθερότητα παραμέτρων, καθαρό νερό, σωστές αναλογίες πληθυσμού κλπ) και δεν κάνει σοβαρά λάθη, είναι από τα πιο ενδιαφέροντα είδη
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries