Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 14-02-16, 10:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φίλτρα δεν άντεξαν ούτε η βιολογία , πολλά νιτρικά (έφτασε μέχρι 80) παρόλο τις μεγάλες αλλαγές νερου στο ενυδρειο,
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, για τις παρατηρήσεις που λες, σίγουρα δεν φταίει η ελαφρόπετρα, το αντίθετο θα έλεγα, άντεξε και με το παραπάνω, γιατί τα νιτρικά που είδες προφανώς οφείλονταν ίσως γιατί δεν είχες καθαρίσει την ελαφρόπετρα και είχαν μαζευτεί οργανικοί ρύπου που προκάλεσαν την έκρηξη νιτρικών, παρόλα αυτά αμμωνία δεν είδες αλλά ούτε νιτρώδη, η ελαφρόπετρα έκανε μια χαρά τη δουλειά της.
Προσωπικά την έχω στα χρυσόψαρα, τέρατα και τα ταΐζω μόνο DIY κατεψυγμένη τροφή, και αυτά τρώνε και εμένα, και η θερμοκρασία στο ενυδρείο φτάνει τους 14 βαθμούς, που ως γνωστό εκεί η βιολογία δεν λειτούργει στο μέγιστο, και όμως δεν έχω κανένα πρόβλημα , και όταν κάθε 6-8 μήνες ξεπλύνω την ελαφρόπετρα , τα νιτρικά μειώνονται κατακόρυφα, και είναι λογικό. Και εσύ είδες μείωση νιτρικών γιατί έβαλες καθαρό υλικό , όχι για άλλο λόγο, γιατί αν μειώθηκαν για άλλο λόγο θα έλεγα πως ίσως είναι και επικίνδυνο, γιατί στο φίλτρο σου σχηματίστηκε αναερόβια βιολογία που αν δεν είναι ελεγχόμενη ίσως υπάρξει πρόβλημα. Να έχεις υπόψη σου πως ο τακτικός καθαρισμός των υλικών μειώνει τους οργανικούς ρύπους και ταυτόχρονα μειώνονται τα νιτρικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01533 seconds with 11 queries