Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 28-09-15, 21:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα,

Αν και δεν έχω γνώμη για γλυκά, κατασκευαστικά έχω μια αντίληψη πλέον για να την μοιραστώ...

Αν πας φίλε στην υπερχείληση την δική μου, καλό είναι να διαβάσεις αυτό (http://www.beananimal.com/projects/s...ow-system.aspx), αλλά και αυτό όσο μπορείς (http://www.reefcentral.com/forums/sh...readid=1310585).

1)Ο συγκεκριμένος τύπος που επινόησε την συγκεκριμένη υπερχείληση για ενυδρείο 75 γαλόνια (284 λίτρα) κατεβάσει με 1,5 ίντσα(δηλαδή Φ40) PVC, 2 δουλεύουν 24/7 και μια επιπλέον ασφαλείας... οπότε και συ να πας τουλάχιστον σε Φ40, αν όχι Φ50 στο κατέβασμα...

2)Για επιστροφή εφόσον πας στην Jebao DC12000 εγώ θα έλεγα να επιστρέφεις με Φ32... αν το αντέχεις οικονομικά ίσως θα ήταν πρτιμότερο να πας σε 2 DCT6000 και να ανέβεις με 2 Φ25...το σπλιτάρισμα από μια αντλία σε 2 εξόδους ρίχνει πολύ την ένταση (ο παθών μαθών)...

Σκέψου επίσης αν θες να βγάλεις τις 3 εξόδους σου προς τα κάτω στην μια πλευρά του ενυδρείου και να ανεβαίνεις επιστροφή από την άλλη πλευρά, πολύ καλή κυκλοφορία ή να κάνεις ακριβώς ότι έκανα και εγώ, ίσως με μόνο διαφορά μπαλκόνι από άκρη σε άκρη πίσω...

Όταν αποφασίσεις με την σωλήνες θα κατεβαίνεις, να πάς να πάρεις ένα σύνδεσμο δεξαμενής αντίστοιχο, και θα πεις στο μαγαζί αυτό θέλω συγκεκριμένα να μπει... Οι άνθρωποι εκεί θα έχουν φυσικά καλή αντίληψη κατασκευαστική, οπότε μπορείς να τους ρωτήσεις...

3) Στο ενυδρείο θα σου έλεγα να κάνεις σε κάθε περίπτωση 3 τρύπες καθόδου. Για την επιστροφή μην τρυπήσεις, ανέβα στο πλάι με PVC και κάνε νεροκουτρίνα να έχεις και ανατάραξη καλή
4) 9-10 πόντους από τέρμα πάνω είσαι μια χαρά...

Αυτά από μένα προς το παρόν... σκέψου το για θάλλασα κρίμα είναι Θα μπαίναν μέσα μεταξύ άλλων 3-4 φανταστικά ψάρια 15πόντα Θα άφηνες ιστορία στο χόμπυ! Αν παραστρατήσεις θα σε βοήθησω αν είσαι από Αθήνα...
Αρχικά ευχαριστω για την απαντηση σου
Εισαι πολυ σαφης σε αυτα που μου εξηγεις απλα μου δημιουργουνται και αλλες αποριες
Συμφωνα με αυτα που διαβασα πρωτα απο ολα να κανω 3 τρυπες Φ40,πιστευεις οτι θα ειναι καλες απο οτι καταλαβα,για την εισαγωγη νερου στο σαμπ σε αποσταση 9-10 cm απο την επιφανεια του ενυδρειου..
σε αυτην την αποσταση που θα τοποθετηθουν οι τρυπες,θα μπει το μπαλκονι μπροστα αρα θα ανεβει η πλευρα του μπαλκονιου στην επιφανεια οπου και θα εχει τα χτενια για να μπαινει το νερο στο σαμπ...
Σωστα?Με αυτην την μελετη ποσο νερο θα μπει στο σαμπ αν και εφοσον διακοπει το ρευμα?
Επισης για επιστροφη του νερου λες να βαλω PVC σωληνα και να τοποθετηθει σε ολη την πισω πλευρα στην περιπτωση μου ωστε να εχω και αναταραξη αρα αυτοματα οξυγονο στο νερο μου
Η υπερχειληση θα μπει στην αριστερη πλευρα οπως το βλεπεις απο μπροστα ενω η επιστροφη αν γινει μια οπως με συμβουλευεις θα μπει σε ολη την πισω πλευρα του ενυδρειου...
Το σαμπ για να λειτουργησει το γεμιζω με νερο μεχρι που?Επειδη ειμαι ασχετος απο αυτου του ειδους την φιλτρανση για αυτο ρωταω τοσαααα πολλα
Απο αθηνα ειμαι!!Μπορει να τα πουμε στου φιλου τακη καμια μερα αν δεν εχει αντιρηση ειτε αυτος ειτε εσυ
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01964 seconds with 11 queries