Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 31-08-14, 14:24
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Ευχαριστώ.Αυτό ήθελα.Να ξέρω οτι έχω ζευγάρι.Δε με ενδιαφέρει για τα αυγά(άλλωστε εξαφανίστηκαν στις 32 ώρες.Απλά ήθελα να ξέρω οτι έχω ένα θηλυκό κι ένα αρσενικό.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βελτιώσω τις συνθήκες που ζούνε και νομίζω προς τα εκεί έχω κάνει κάποιες κινήσεις.
-------------------------
Καταρχήν τα δισκάκια μου πλέον είναι 13.Ευχαριστώ τον Σταύρο απο Κοζάνη για τα υπέροχα ''θηρία'' που μου έστειλε.Τα έχω ακόμα στο σκοτάδι να προσαρμοστούν λίγο στο νέο τους χώρο.Μόλις μπορέσω θα βάλω και φωτο.Δεύτερον άλλαξα τις λάμπες όλες σε sylvania grolux έτσι ώστε το φως που βγαίνει να μην είναι τόσο έντονο όσο ήταν με τις άλλες που είχα στα 10000 kelvin.Τρίτον έβαλα πόθο.Τα νιτρικά πριν την αλλαγή απο 20 που ήταν πλέον είναι κάτω απο 10(ίσως και 5).Επίσης έχω περισσότερες σκιές.Τέταρτον οι αλλαγές μου είναι αντί για 2 την εβδομάδα, μέρα παρα μέρα 30%.Επίσης έχω φτάσει το νερό της αλλαγής να είναι 50-50 όσμωση ,πρόφιλτρα και εχω βάλει κι ένα φιλτράκι στο βαρέλι να γυρνάει λίγο τύρφη.Το θέμα μου είναι οτι ενώ το νερό μαλακώνει(gh 6,kh 5tds 80) το ph παραμένει στο 7,8.Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι οτι η μεταβολή του kh προς τα κάτω θα παρασείρει εν τέλει και το ph σε χαμηλότερες τιμές,αλλά χρειάζεται χρόνος για να γίνει αυτό
-------------------------
Discus pair laying eggs: http://youtu.be/DeOMUnmQkhA

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 31-08-14 στις 14:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01451 seconds with 11 queries