Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 10-05-13, 13:56
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ζητώ συγγνώμη! Θα με συγχωρέσετε;

Λοιπόν! Έχω εξελίξεις :
Πήγα στο Pet Shop (μέχρι στιγμής σας έχω αναφέρει 2,το Pet Discount και ένα μικρό που παρήγγειλα το ενυδρείο,αυτό που λέω τώρα είναι αυτό με τη μεγαλύτερη ποικιλία σε ψάρια στις Σέρρες) και πήγα στα φυτά (είναι ο μόνος που πουλάει υδρόβια φυτά) και τα κοιτούσα.Είχαν όλα τα συμπτώματα που διάβασα σε thread που ανέφερε κάποιος φίλος πιο πριν (διαφανή,καφετί,τρύπια κλπ) αλλά και πάλι κερατόφυλλο δεν βρήκα.Τον ρώτησα τον ίδιο έπειτα,μου είπε πως δεν έχει και θα φέρουν καινούργια τον Σεπτέμβριο.ΟΚ,τον ρώτησα για τεστ αμμονίας,νιτρικών και νιτροδών.Αυτός,μου έδειξε κάτι στικεράκια (18,5€ !!!!) που υποτίθεται οτι έδειχναν αυτά τα 3 συστατικά και άλλα 3,300 ΤΕΣΤ,όμως μου φάνηκαν ακριβά και αναξιόπιστα.Του ρώτησα αν είχε άλλα (π.χ. της Sera) αλλά δεν είχε.Μετά από μια μικρή αναζήτησή μου ανακάλυψα ένα υγρό τεστ αμμονίας της Tetra (19,5€ !!!) αλλά για τα υπόλοιπα τίποτα.Μήπως είναι ο δικός μας ο PetShopάς ακριβός ή υπάρχουν και χειρότερα; Κάτι που είδα και στεναχωρήθηκα (άσχετο) ήταν 3 καημένα παπαγαλόψαρα...

Και κάτι τελευταίο : Δεν σας ξαναπρήζω,το ρωτάω για τελευταία φορά :
Σε ενυδρείο 50L.,ένα κερατόφυλλο,2 guppy και 5 tetra neon πάνε μαζί;Επίσης,πόσο τακτικά να κάνω αλλαγή; Στο χρυσόψαρο κάνω ανά 2 βδομάδες,του έβγαλα το πλαστικό φυτό όπως μου συμβουλέψατε και ελπίζω να είναι σε...αποδεκτές (για να ζήσει) συνθήκες..στο Pet Shop, έχουν ένα σωρό σε τόσο λίγο χώρο : http://www.youtube.com/watch?v=6SMmmrICcK4 απλά το κάθε είδος (χρυσά,comet,oranda,oranda red cap) είναι σε ξεχωριστά ενυδρεία...και παρακαλώ μη μου πείτε να βάλω στο μεγάλο το Oranda,συγγνώμη αλλά δεν θέλω..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01475 seconds with 11 queries