Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-09-11, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχετε δικιο αλλα θελει και το νεο μελος να ανοιξει μια κουβεντα να πει και καποιες ιδιαιτεροτητες που μπορει να σκεφτεται για το ενυδρειο του κλπ
Αυτα ειναι τα λιγοτερο ενοχλητικα.
Αυτα που ενοχλουν ειναι να ρωταει καποιος και μετα να κανει του κεφαλιου ή οτι του λενε καποια πετσοπ (οχι ολα), επειδη ετσι τον βολευει και δεν μπαινει σε οποιοδηποτε κοπο να κανει το ενυδρειο του σωστο.
Τα ειπα και εγω και ξεσπασα φιλε τζιμακο.
Το καναμε ψυχαναλυση το θεμα του φιλου.

Λοιπον φιλε GiWrGoS198, εγω εχω να σου προτεινω να βρεις πρωτα το "σουπερ ψαρι" σου, δλδ αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
Μελετας τα προφιλ του ψαριου στο ιντερνετ, διασταυρωνοντας τις πληροφοριες που δινονται ετσι ωστε να μειωνεις τις πιθανοτητες λαθους, και βλεπεις αν ειναι καταλληλο για το μεγεθος του ενυδρειου σου και αν μπορεις να του παρεχεις το νερο που χρειαζεται για να διατηρηθει καλα και να εχει τα σωστα χρωματα και τις φυσιολογικες συμπεριφορες που εχει το ειδος του.
Πανω σε αυτο το ψαρι κανεις το σχεδιασμο στησιματος του ενυδρειου.
Διακοσμηση, φωτισμος, φιλτρανση, παραμετροι νερου, ρυθμος κυκλοφοριας νερου, εξοπλισμος γενικα.
Μετα μελετας (αν θελεις κοινωνικο ενυδρειο και οχι species) τους συμβατους συγκατοικους.
Γενικα η προταση μου ειναι οτι ακομα και σε Species ενυδρεια, καποιοι συγκατοικοι ειναι απαραιτητοι για ισορροπια στη βιολογια και λειτουργια του ενυδρειου.
Ποιος δεν θα ηθελε σαλιγκαρακια να "καθαριζουν"? ή κανενα οτοκυκλο (αν ειναι συμβατο το νερο) κλπ

Αν δεν κανει το σουπερ ψαρι Νο1 για καποιον απο τους παραπανω λογους για το ενυδρειο σου, πας στο 2ο σουπερ ψαρι και ακολουθεις την ιδια διαδικασια μελετης.
(εκτος κι αν το παρεις απο την αρχη και βρεις καταλληλο ενυδρειο κλπ για το ψαρι Νο1)

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries