Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-07-07, 03:45
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή της θειάς μου…. Τα γατόψαρα

Πάνε χρόνια από τότε δεν θυμάμαι και πολύ καλά πως έχουν τα πράματα με την σειρά αλλά σκέφτηκα ότι αξίζει τον κόπο να μοιραστώ με σας αυτή την ιστορία
Πρέπει να ήταν το 1989 όταν αναγκάστηκα να φιλοξενηθεί το ενυδρείο μου στο σπίτι της θείας μου (180 χ 45 χ 60) . τις είπα χοντρικά τι έπρεπε να κάνει και το άφησα στην τύχη του έπρεπε να φύγω για δουλεία εκτός Αθηνών. Μεταξύ των άλλων είχε και 2 γατόψαρα σκουρόχρωμα με μουστάκια, ήταν τα πρώτα ψαριά που αγόρασα όταν άρχισα να ασχολούμαι με το γλυκό νερό.
Πέρασαν 3 χρόνια από τότε όταν χτύπησε το τηλέφωνο και μου ανάφερε ότι πρέπει να ξενοικιάσει το σπίτι το οποίο είχε εγκαταλελειμμένο για 7 και πλέων μήνες
Είναι άδειο δεν έχει νερό το ενυδρείο μου λέει, και δεν ξέρω τι να το κάνω τα ψαριά ψόφησαν με την πάροδο του χρόνου, λείπω από το σπίτι παρά πολύ καιρό τώρα.
Πέρασε και ένας μήνας μετά το τηλεφώνημα. Μέχρι να βρω που θα μπορούσε να πάει το DIY ενυδρείο μου, και να βρεθεί χρόνος να γυρίσω στην Αθηνά να κάνω αυτή την γλυκιά αβαρία. Η παραμονή μου στο κέντρο θα ήταν λιγοστή έτσι έπρεπε να τα προετοιμάσω όλες τις κινήσεις μου και όπως πράγματι έγινε. Εκτός από ένα θέμα που προέκυψε.
Ήταν Κυριακή θυμάμαι με τον αδερφό μου πήγαμε να πάρουμε το άδειο ενυδρείο, ξέραμε τι μας περίμενε γιατί ήταν βάρη και υπήρχαν και 10 σκαλιά, Όταν μπήκαμε στο σπίτι και είδαμε το ενυδρείο κοιταχτήκαμε στα μάτια και γελάσαμε, μόλις είχαμε δει ότι μας περίμενε περισσότερη εργασία από ότι είχαμε υπολογίσει γιατί δεν ήταν άδειο αλλά υπήρχαν 25 πόντοι νερό μέσα. Όποτε έπρεπε να το αδειάσουμε.
Για καλή μας τύχη βρέθηκε και μια σωλήνα ποτίσματος για το άδειασμα
Ο ένας άδειασε και ο άλλος μάζευε πέτρες και διακοσμητικά μέχρι που σχεδόν το τελείως σκούρο νερό είχε αδειάσει και τα αντικείμενα είχαν αφαιρεθεί άρχισαν να ενοχλούνται κάποιοι ένοικοι.
Η χαρά μου ήταν τόσο μεγάλη που δεν μπορείτε να φαντασθείτε ..τα γατούνια μου φώναξα ΖΟΥΝ.

Ναι κύριες και κύριοι ζούσαν χωρίς τροφή, χωρίς φίλτρα, χωρίς αλλαγές νερού, για πάνω από 8 μήνες, το ενυδρείο είχε κάνει κάποιο κύκλο και ζούσαν δίπλα σε ένα μισανοικτο παράθυρο που ίσα που έμπαινε φως της μέρας μέσα στο δωμάτιο. και μάλιστα ήταν θρεφτάρια.

Βεβαίως τα πήρα σε ένα κουβά και ευτυχώς το pet shop της περιοχής μου ήταν ανοικτό

Δεν ξέρω τι μήνυμα ίσος σας πέρασα με αυτό το κείμενο αλλά για τους έμπειρους θα λέει αρκετά

Υ.Γ
Αιτία του κειμένου είναι ότι, λόγο του ότι έκανα μια βδομάδα να ταΐσω τα σκαλαρια μου θυμήθηκα αυτό το ιστορικό
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01938 seconds with 11 queries