Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 05-04-06, 22:36
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Καταρχάς, να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλιά σας, θετικά και αρνητικά.
Φίλε halvas69, δεν ξέρω γιατί αλλά από την πρώτη μέρα που έπιασα στα χέρια μου το πρώτο μου ενυδρείο (πάνω από 1μιση χρόνο πριν), το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πετάξω στα σκουπίδια το background! Δεν ξέρω γιατί, πες το παραξενιά μου, αλλά μου φαντάζει εξαιρετικά άσχημο το να κολλήσω ένα κομμάτι χαρτί στο ενυδρείο μου. Γούστα είναι αυτά!
Φίλε johnny98130, ναι το ξέρω πως είναι λίγα τα λίτρα για 5 ενήλικους δίσκους, αλλά επειδή είναι η πρώτη φορά που κρατάω δίσκους, από όσα έχω διαβάσει, κατά πάσα πιθανότητα οι υπόλοιποι 4 δίσκοι θα αρχίζουν να κολλάνε στον μικρότερο της παρέας, με άμεση συνέπεια να στρεσάρεται, να μην τρώει κλπ, και θεωρώ δεδομένο ότι δυστυχώς θα χάσω έναν δίσκο και θα μείνω με 4, όποτε θα είμαι και οριακά για τα λίτρα μου.
Φίλε smoof, σωστά το ενυδρείο μου είναι ανοιχτό κι έχω αρκετή εξάτμιση. Αυτό το "οι δίσκοι δεν ενοχλούνται από το πολύ φως", από πολλούς το διάβασα κι εγώ, αλλά το αντίθετο ακριβως διαπίστωσα. Με τα μισά φώτα ανοιχτά (νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα) οι δίσκοι φαίνονται νωχελικοί και ψιλοκρύβονται. Με το που ανάβω όλα τα φώτα βγαίνουν μπροστά στο τζάμι και κόβουν βόλτες από την μια άκρη ως την άλλη, είναι πολύ ζωηροί. Όσο για το που ρίχνω τόσα λιπάσματα, έχω όλη την σειρά της Seachem και την χρησιμοποιώ με επιτυχία (νομίζω!), καθώς τα φυτά μεγαλώνουν σαν τρελά! Με εξαίρεση το glossostigma, που το σκασμένο επιμένει να φυτρώνει προς τα πάνω!!! Είχα ένα πρόβλημα με green water algae, όταν μια μέρα ξέχασαν να κλείσουν την μπαλκονόπορτα κι όταν γύρισα σπίτι είδα ένα νερό καταπράσινο , το οποίο και έλυσα όταν απλά έβαλα κι ένα εξωτερικό eheim 2215.
Φίλοι waylander, PascM, όπως σας είπε κι ο Tolis, ο μονομάχος ούτε επιθετικος γίνεται, ούτε οι Δίσκοι τον ενοχλούν και αντέχει άνετα στους 28-29 βαθμούς που συνήθως έχω στο ενυδρείο. Αν ανυσηχώ για κάτι, είναι για ορισμένα φυτά που ίσως δεν αναπτυχθούν όπως πρέπει σε τέτοιες θερμοκρασίες. Ίσως για αυτό και το glossostigma να έχει μουλαρώσει!
Φίλε Theokyr, αλλάζω τόσο συχνά το νερό επειδή πρώτον, ξέρω πως οι δίσκοι είναι πολλοί για το ενυδρείο, και δεύτερον επειδή ταίζω 2 φορές την ημέρα beefheart κι άλλες 2 tetra bits. Κι αν τα tetra bits δεν μολύνουν το νερό ιδιαίτερα, οι καρδιές δημιουργούν απερίγραπτη κατάσταση αν μείνει έστω κι ένα μικρό κομματάκι αφάγωτο. Στο κάτω-κάτω, δεν υπάρχει τίποτα σαν την εμφάνιση ενός ενυδρείου στο οποίο ΜΟΛΙΣ έχει αλλαχθεί το νερό!!!
Όσο για την επιλογή των φυτών, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι και η τελική, ορισμένα θα φύγουν (βλέπε τα stems), απλά ήταν η αρχή και ήθελα να ξεκινήσω το ενυδρείο χωρίς να με πνίξει η άλγη. Το σημείο αριστερά, μπροστά από το φίλτρο που σωστά παρατήρησε ο Αλέξης πως χτυπάει άσχημα, δεν πρόκειται να μείνει έτσι, να είστε σίγουροι!
Όσον αφορά τέλος την θερμοκρασία που σωστά έπιασε ο PascM πως είναι χαμηλή, είχε χαλάσει ο ένας από τους 2 θερμοστάτες και ευτυχώς το κάτάλαβα εγκαίρως και τον έβγαλα από μέσα αλλιώς θα είχα για βραδινό Δίσκους Φλαμπέ!!! Για αλλαγή είπα να μην πάρω τους συνιθισμένους JBL αλλά να πάρω κάτι πραγματικά καλό για μεγαλύτερη ασφάλεια, κι έτσι αγόρασα 2 Jager από aquaristic. Μέχρι όμως να έρθουν, ο άλλος θερμοστάτης του ενυδρείου δουλεύει υπερωρίες (κι από ότι φαίνεται, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία...)
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01814 seconds with 11 queries