Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-09-13, 18:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
έχω προβληματιστεί έντονα γιατί δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά τέτοιους θανάτους..
Στο 60λιτρο (45 περίπου καθαρά) είχα μια μικρή ομαδούλα rasbora galaxy....πριν 3-4 μέρες πρόσθεσα κάποια επιπλέον ..απο εκείνη την ώρα οι θάνατοι πάνε κι ερχονται και δυστυχώς είναι μαζικοί και πολύ γρήγοροι..



Εδω διαπιστώνεις οτι ίσως η καραντίνα ηταν απαραίτητη..γιατι ίσως εφερες κάποια ασθενεια στο ενυδρειο...



Δεν ξέρω τι να κάνω και πραγματικά θα ήθελα όσο γίνεται πιο άμεσα τη βοήθεια σας.
Τα ψάρια πεθαίνουν 2 ..3 μαζί ,μέσα σε λίγα λεπτά..αλλάζει το χρώμα τους και λίγο πριν πεθάνουν κάνουν σπασμωδικές κινήσεις..προχθές το βράδυ έλυσα όλο το ενυδρείο και το ξέπλυνα με ξύδι και νερό [COLOR="rgb(46, 139, 87)"]αντιχλώριο εβαλες μετα?[/COLOR]..το ξαναέθεσα σε λειτουργία με μπόλι απ το άλλο ενυδρείο και δεν είδα κάποιο θάνατο.. τα ψαράκια τα ξαναέριξες μεσα αφου το εστησες?..ή το αφησες να τρέξει ετσι ?...να ξερεις οτι αυτο ηταν δυνατό στρεσσάρισμα....


Σήμερα και μάλιστα πριν λίγο που άνοιξαν τα φώτα βρήκα πάλι 2 πεθαμένα και 1 ετοιμοθάνατο..
θα ανεβάσω φωτογραφίες απ τα νεκρά και μια απ αυτο που περιμένω (δυστυχώς) να πεθάνει..το έχω βάλει σε ένα μικρο ενυδρειάκι..
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να απαντήσει άμεσα γιατι ζουν ακόμα ορισμένα..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60*30*30
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:2 χρόνια (για 2 μήνες το καλοκαίρι το είχα εκτός λειτουργίας)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: δεν ξέρω ποιο ήταν το άρρωστο ψάρι..τελευταία εισαγωγή έγινε πριν 3 μερες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):rasbora galaxy μόνο ..ήταν 12..τώρα νομίζω έμειναν 4
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε 10 μερες 15 λίτρα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: προχθές μετά τους πρώτους θανάτους
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: flakes και micron
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7.4
KH:6
GH:9
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):20 κατι πρεπει να κάνεις για αυτο να τα ρίξεις κιαλλο
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: ΣΤΑΓΟΝΕΣ
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.ΙΣΩΣ ΟΛΑ
2. ΔΕΡΜΑ:ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΑΠ ΟΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥ ΚΟΚΚΙΝΙΣΜΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ,ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ανατάραξη υπάρχει επαρκής στο ενυδρείο??
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ΝΑΙ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

:
.....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02298 seconds with 11 queries