Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 15-10-08, 22:51
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι αντιγραφέας....
Για πες μου: Υπάρχει περίπτωση να μπορεί στρωθεί το φίλτρο κάθετα με πλέγμα υποστήριξη με κανα hemianthus cuba ή riccia ή moss?
-------------------------
Να βάλω και το εικονάκι μου να φανεί οτι κάνω και πλάκα....
Δεν είναι θέμα αντιγραφής αλλά "έμπνευσης" . Ο crisx σου έδωσε ωραία λινκ για το τι μπορείς να κάνεις με το φίλτρο και τη moss. Όμως μπες στην πρίζα τώρα...βγάλε το δοχείο του φίλτρου σου (χωρίς τα υλικά εννοώ), στέγνωσε το καλά (με το πιστολάκι για τα μαλλιά), φόρα γαντάκια σαν αυτά που χρησιοποιούν για τα πιάτα, πασάλειψε το σιλικόνη παντού (εξωτερικά μόνο και με προσοχή στην είσοδο του νερού) και μετά πασπάλησε το τύρφη που θα την έχεις τρίψει καλά για να είναι λεπτή (το ίδιο μπορεί να γίνει και με coconut beεds ή κάπως έτσι). Αφού το αφήσεις να στεγνώσει περίπου ένα 5ωρο (καλό θα ήταν μια ολόκληρη μέρα αλλά το σεσουάρ βοηθάει σε αυτή τη περίπτωση αρκετά), ξαναβάζεις τα υλικά και το χώνεις στο ενυδρείο. Ολη αυτή την ώρα τα υλικά του φίλτρου θα τα έχεις μέσα στο ενυδρείο. Αν έχεις ψάρια βάλε και μια αεραντλία να δουλεύει για να μην χαζέψουν εντελώς. Μπορεί να σου ακούγεται μπελαλίδικο αλλά το αποτέλεσμα είναι μαγικό και η επίδραση της τύρφης στο νερό μοναδική.
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries