Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 25-03-06, 11:34
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή ο σκοπός!!!

Εγώ νομίζω οτι θα πάω με την λογική να μεγαλόνουν πρώτα καθώς πιστεύω οτι θα μου δώσει τον χρόνο να αποκτήσω εμπειρία με τα ψάρια αυτά. Ακούω και διαβάζω χομπίστες πολλών χρόνων να τους αρρωσταίνουν οι δίσκοι και να μην γνωριζουν γιατί. Φανταστήτε να το πάθω με κανένα ζευγάρι των 300 Ε. και να μην ξέρω γιατί... θα πικραθώ εγώ και η τσέπι μου. τα μικρά θα μου δωσουν χρόνο να διαβάσω πιό πολύ... και ας παίξω και 'γω μια ζαριά να δω αν θα βγάλω κανενα ζευγάρι.

Ναι εντάξει για γέννες πάω αλλα δεν είναι αυτοσκοπός.

Αληθεια είναι δυνατόν να έχεις επιτυχής γέννα και μεγάλωμα δίσκων με παρόν κοπαδάκι cardynal στο ενυδρείο, όπως γράφει ο Theokyr?

Αποφάσισα να ακολουθήσω τις συμβουλές όλων σας και να αλλάξω φίλτρο οπότε πουλάω έναν 10 ημερών EHEIM 2213 (το αγόρασα 67Ε-ακούω ροσφορές) όμως το 2217 δεν θα δημιουργήσει πολύ μεγάλη ροή για τους δίσκους ακομα και με την βροχή? αυτή έχω τώρα έτσι κι αλλιώς.

Pritani το UV εκτώς από άλγη και προφύλαξη από πολύ κοινές αρωστιες - τις οποίες υποτίθεται δεν παθαίνεις με δίσκους λόγο του ότι προσέχεις τις αλλαγές νερού, τα βιολογικά φίλτρα, έχεις φυτά κτλ. - τι άλλο προσφέρει είναι απαραίτητο?

τελικά πιστευω οτι ο Otocinclus "vittatus" είναι το καλύτερο αλλα και τα πιό ευπαθεί και τα πίο δύσκολα να βρεθουν καθώς μπερδεύονται με άλλα του ίδιου γένους.
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 25-03-06 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02207 seconds with 11 queries