Θέμα: skimmerelss 850lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 11-07-15, 00:14
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους παιδια.

Ας γραψω και μερικες παρατηρησεις αλλα και μερικες αποριες απο την μεχρι τωρα λειτουργια του ενυδρειου.

Η υπερχειληση με εξωτερικο μπαλκονι σε ολο το μηκος της μια πλευρας, τυπου herbie, ειναι κατα την γνωμη μου οτι καλυτερο απο αποψη επιφανειακου σκιμινγκ, θορυβου κυριολεκτικα 0, και ασφαλης 100% αν τηρησουμε καπποιες λεπτομερειες που τις βρηκα εδω http://gmacreef.com/ και δεν τις ειχα διαβασει πουθενα αλλου. Αυτες ειναι1) οι κατεβασιες πρεπει να εχουν λειτουργια σιφωνι, με 15εκ στηλη νερου απο πανω τους 2) ποτε δεν διακλαδιζουμε "κατεβασια" ή "ανεβασια" . 3) οσες κατεβασιες εχουμε, αλλες τοσες πρεπει να εχουμε για ασφαλεια 4) οι κατεβασιες πρεπει να τερματιζουν 2-3 εκ κατω απο την στηλη νερου στο σαμπ. ουτε πανω απο την στηλη , ουτε περισσοτερα εκ πιο βαθια.

οσο αφορα τον εξοπλισμο,
οι RW15 φοβομουν μην τυχον μπουκονουν γρηγορα οπως διαβαζω για τις WP αλλα ευτυχως μεχρι τωρα χωρις να τις εχω καθαρισει 5 μηνες, και εχοντας τωρα πανω αλγες, απο ροη πανε σαν το ξεκινημα. Επισης ειναι σχεδον τελειως ησυχες

Η DCT 8000,τερας, την εχω ρυθμισμενη στη μεση, αλλα τα λιτρα που ανεβαζει αν και με μανομετρικο 1.5 μετρο, ειναι 4000 ή και ελαφρα παραπανω..... Αλλα κανει θορυβιογια τα αυτια μου, αν το ηξερα θα επερνα μικροτερη που λογικα θα ειναι πιο ησυχη. επισης ο κοντρολερ ειχε προβλημα ο πρωτος, μετα απο διακοπη ξεκινουσε στο 100%, μου τον αντικαταστησανε απο fish street πληρωνοντας μονο τα μεταφορικα. Ενα αλλο περιεργο, ειναι οτι με το battery back που εφτιαξα, που ειναι μπαταρια 12V λιθιου με ενα ρελεδακι, δεν δουλευει....ενω αντιθετα οι RW15 δουλευουν προφανως εχει να κανει με τον κοντρολερ που χρησιμοπουν η καθε μια.

η δοσομετρικη κανει την δουλεια της , αλλα την οθονη στη πανω πλευρα, καποιος ηληθιος κινεζος πρεπει να το σκεφτηκε, γιατι κατα κορον τις τοποθετουμε σε σαμπ με περιορισμενο υψος... επρεπε να την βαλουν στο πλαι....για να μπορω να βλεπω την οθονη εκανα ταρζανιες χανοντας πολυ χρονο.

ο ριακτορας της aquamedic ειναι καταπληκτικος για αντιφορφωρο. γιατι μπορει καποιος να περιοριζει με εναν πολυ απλο τροπο την ροη. δεν μετανιωσα καθολου την πολυτελεια που εκανα να τον αγορασω βγαζοντας απο φιλτρο που τον ειχα στην αρχη μαζι με ανθρακα.

Το ατς φωτιζεται και απο τις 2 πλευρες , απο την μια με diy led 30βατ και απο την αλλη με 20βατ τετοιο http://www.ebay.com/itm/Greenhouse-1...ar=&hash=item0. εχω 10πλασια παραγωγη απο την diy πλευρα. μαλλον πρεπει να βαλω καποια ε27 λαμπα απο την αλλη για να αυξησω και εκει την παραγωγη τριχοειδους. για diy δεν με παιρνει λογω τοποθετησης. αν εχει καποιος καποια ιδεα , ευχαριστως να την ακουσω.

Την χαετο την φωτιζα αρχικα με ψυχρα λεντ σποτακια οπως στο μικρο που ειχα πολυ καλη αναπτυξη. εδω δεν εμεινα ευχαριστημενος και επειδη ειχα περισευμα ψυκτρα εκανα ενα 20βατ diy λεντ με κοκκινα και λιγα μπλε, που διαβασα οτι κανουν πολυ καλη δουλεια και σε μακροαλγες , αλλα μεγαλωνει τριχοειδης πανω στην χαετο , με αποτελεσμα η χαετο να μενει στασιμη εχει παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο? Πρεπει να βρω καποια λυση, γιατι αν δειτε στις φωτο εχω πολυ χωρο για χαετο και εχω πολυ λιγη, η περισσοτερη ειναι απο κομματια που μετεφερα απο το μικρο οσο λειτουργουσε. σκεφτομαι να βαλω και ενα κυκλοφωρητη ακομη, αν και εχει πολυ ροη, 4000λτ/ωρα απο την επιστροφη και την χτυπαει και το φιλτρο που εχω τον ανθρακα με αλλα 500λιτρα/ωρα, σε χωρο 100 λιτρων.

Οσο αφορα τα ψαρακια που εχω βαλει ηδη, τα ptereleotris evides τρομερα, ομορφα φιλησυχα, δεν μαλωνουν ουτε μεταξυ τους ουτε με κανενα αλλο, κολυμπανε μαζι, αλλα ειναι λιιιιγο μεγαλυτερα απο οτι ηθελα. πιο μεγαλα απο decora kai magnifica.

ta Paracheilinus carpenteri τρομερα ομορφα με συνεχη κινηση σε ολο το ενυδρειο, δεν μαλωνουν με αλλα ψαρια.....αλλα μεταξυ τους τρωγοντε. ειχα βαλει αρχικα 3 , τα πηγαιναν μια χαρα, και μετα εβαλα αλλα 4....τωρα μετα απο 1 μηνα εχω παλι 3 συστυχως εκανα μεγαλη χαζομαρα, γιατι δεν ηξερα οτι τα μαγαζια φερνουν μονο αρσενικα που ειναι πιο εντυπωσιακα. ειχα διαβασει οτι σε ομαδα βαζοντας σε ομαδα μεχρι 2 αρσενικα ειναι ενταξει, και πιστευα οτι στ7 θα ηταν τα μισα τουλαχιστον θηλυκα! Αλλα δεν ηξερα την λεπτομερεια που εμαθα αργοτερα απο τον σταυρο. Αν τον ειχα γνωρισει πιο νωρις, δε θα ειχα κανει τετοια πατατα.

Επισης εμαθα με τον ασχημο τροπο την αναγκαιοτητα καραντινας. η τελευταια προσθηκη ενα πολυ μικρο κλοουνακι, ειχε ευτυχως ικ και οχι τιποτα αλλο που ο εκδηλωσε 5 μερες αφου το εβαλα, που κολλησε αμεσως και το παλιο, και αν και για 2 μερες δεν τρωγανε κρυβοντουσαν, δεν κολυμπουσαν, και τα ειχα ξεγραμμενα, ειδικα το μικρο, τωρα μετα μια εβδομαδα δειχνουν πολυ καλυτερα, εχουν σχεδον καθαρισει και δεν βλεπω σημαδια και στα αλλα ψαρακια. ελπιζω να μην εχω αλλο προβλημα, σκεφτομαι σοβαρα να στηνω το παλιο νανο σαν καραντινα πριν βαλω αλλα ψαρακια, αν ξαναγινουν ξανα εισαγωγες.

Και τελος να γραψω κατι και για τα φοσφωρικα. Οταν ξεκινουσα το μικρο εχοντας σαν οδηγο αυτο το αρθρο http://reefkeeping.com/issues/2006-09/rhf/ πιστευα οτι με τις αλγες θα μπορουσα να διατηρω χαμηλα, αν και παντα ειχα και λιγο αντιφοσφωρο σε φιλτρο. Η εμπειρια του μικρου οπου τα φοσφωρικα μου ξεγυγαν με αποτελεσμα να εχω αλγες, μου εδειξε οτι ο randy ειχε αδικο ή απλα τον 9/2006 den eixe τα μεσα να μετραει με ακριβεια τα φοσφωρικα για ξερει πια ειναι η πιο αποτελεσματικη μεθοδος-τα haana test βγηκαν αργοτερα στην αγορα. επισης σε αυτο που παραητησα στο μικρο ειδα και να συμφωνουν και αρκετοι ομιλητες στην τελευταια macna 2014. οποτε θεωρω οτι η χρηση αντιφοσφωρου και μαλιστα με αποτελεσαμτικο τροπο ειναι μονοδρομος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02341 seconds with 11 queries