Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 05-12-14, 13:13
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν επιτρέπετε πόσο είναι το κόστος συντήρησις;Γιατί έχω και εγώ ενα 15λιτρο στην άκρη
Τρέχει αυτόματα, δεν έχει καμία σχέση με το κόστος συντήρησης ενός reef. Μην κοιτάς το δικό μου που έχει και δυο reefάδικους οργανισμούς (μανιτάρι Discosoma και Green star polyp του γένους Briareum -φαίνονται καλύτερα στο βιντεάκι, έχω λινκ στο αρχικό ποστ) που εξαιτίας τους έβαλα φωτισμό και θέρμανση. Κανονικά τρέχει μόνο με κυκλοφορία, τακτική αλλαγή νερού και τάισμα. Οι ανεμώνες είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές.
H μόνη δυσκολία που έχει αφού στηθεί, είναι η προμήθεια θαλασσινού νερού. Αν δεν είσαι κοντά σε θάλασσα μάλλον είναι ασύμφορο εκτός αν πας σε αλάτια με τα οποία όμως δεν έχω ασχοληθεί. Τώρα το χειμώνα με ένα εικοσάλιτρο δοχείο που έχω για μεταφορά, πηγαίνω στη θάλασσα κάθε 15-20 μέρες περίπου, αλλά είναι στο δρόμο μου έτσι κι αλλιώς. Όταν είναι καλός ο καιρός μαζεύω φρέσκο νερό κάθε φορά πριν την εβδομαδιαία αλλαγή.
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι αυτή την εποχή αν θελήσεις να το ξεκινήσεις είναι και λίγο δύσκολο ξέρεις να βουτήξεις και να βρεις ένα καλό κομμάτι βράχου

Όσο για την αυτόματη αναπλήρωση, κάτι τέτοιο έχω στα σκαριά, το μόνο που με προβληματίζει είναι το αισθητικό αποτέλεσμα μια και θα πρέπει το δοχείο να είναι δίπλα και κάπως ψηλότερα.. Μικρά βάσανα όμως αυτά

Σε κάθε περίπτωση, αν υπάρχει η διάθεση και ο εξοπλισμός, θα συνιστούσα ασυζητητί να κάνει κάποιος το απλό (το απλούστερο που μπορεί να γίνει) αυτό βήμα στη θάλασσα, εγώ ασχολούμαι χρόνια με το γλυκό νερό και ξαφνικά από περιέργεια πιο πολύ έβαλα το καλοκαίρι και τις θαλασσινές βουτιές στο σπίτι και αμέσως βλέπω ότι κεντρίζει το ενδιαφέρον όλων όσων το βλέπουν... Το άλλο, μεγαλύτερο ίσως πρόβλημα, είναι μην κολλήσεις το μικρόβιο του reef, οπότε και ξεφεύγεις πλέον κατηγορία :- )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries