Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 01-07-11, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αγοράσω και ένα μπλε με τις μεγάλες τρύπες ή αρκούν τα 2 που έχω;έχω το μπλε με τις μικρές και το πράσινο..σε όλο το υπόλοιπο κενό θα μπει siporax και λίγο υαλοβάμβακα πάνω πάνω!

Αναφέρομαι στο μεγάλο εσωτερικό της Juwel που έχει απτο RIO 300 και πάνω νομίζω...
Κοιτα τα εσωτερικα της juwel εχουν ενα σχεδιασμο και στησιμο συγκεκριμενο με καποιες λεπτομεριες που πρεπει να προσεχουμε για να μη χαλασει το συστημα.
Πχ κατω κατω στο φυλλο που χωριζει τον καδο σε δυο μερη, εχει μια τρυπα που μπαινει το νερο και ανεβαινει προς την αντλια.
Αυτη δεν πρεπει να κλεινει με καποιο σφουγγαρι που μπηκε χωρις το ειδικο ασπρο θηκακι για τα σφουγγαρια το οποιο εχει απο κατω ενα κομματι πλαστικο για να το ανασηκωνει και να μη κλεινει η τρυπα.
Στη μεση του χωρισματος επισης, εχει αλλη μια τρυπα για "κλέφτη νερου", οπου φευγει αρκετη ποσοτητα νερου προς της ανλτια χωρις να περασει απο τα υλικα που βρισκονται χαμηλα στον καδο.
Αυτο υποτιθεται βοηθαει καπως στην απονιτροποιηση αφου η ροη στα κατω υλικα (που απο τη μανα τους ειναι ψιλουτρυπα σφουγγαρια και βουλωνουν και πιο ευκολα κοβωντας ροη) ειναι πιο μικρη και αυτο βοηθαει στην δημιουργια αναεροβιων (ελεγχομενης ομως κατασταστης??? αφου ειναι και επικινδυνο απο μια στιγμη και μετα λογω συσωρρευσης πολλων οργανικων).

Οπως και να'χει πρεπει με το στησιμο που θα του κανεις, να προσεξεις να μη κλεισεις την κατω τρυπα και να τσεκαρεις να μη βρωμιζει πολυ με λασπη το κατω μερος του καδου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02245 seconds with 11 queries