Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 28-10-15, 21:49
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τον τύπο της ασβεστοποιησης
2hco3+ca-->caco3+ co2+ h2o
Τα sps θα τραβήξουν οσο ασβέστιο και ανθρακική σκληρότητα χρειάζονται για να παράγουν ανθρακικό ασβέστιο για τον σκελετό τους και διοξείδιο και νερό που φεύγει στο περιβάλλον σε σταθερή αναλογία Γρηγόρη . Το ότι για κάποιο λόγο έπρεπε να μειώσεις την ποσότητα της σόδας που έριχνες ( ανθρακική σκληρότητα) την δεδομένη στιγμή χωρίς να χρειάζεται να μειώσεις τα υπόλοιπα μάλλον είναι ότι λογο του τύπου τα κοράλλια τραβανε σταθερά την ίδια αναλογία
Οπότε μάλλον το kh ήταν παραπάνω απλά στο νερό απο οτι μπορούσε να απορροφηθεί έτσι παρόλο πογ το μειωσες τα υπόλοιπα 2 δεν χρειάστηκε να τα μειώσεις οποτε μάλλον ανισορροπία υπήρχε πάλι
Κώστα σε ένα ριφ δεν υπάρχουν μόνο Κοραλία ομως! Τραβάει και ο βράχος ή κοραλινη ή χαλιμεντα που εχω στο σαμπ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο....γι αυτό ποτε οι μεταβολές δεν είναι γραμμικές. Γι αυτό εξάλλου δεν μετράμε μόνο kh αλλά και τα 3. Αλλιώς ανεβάζοντας πχ 5 μλ το kh θα ανεβασα από 1 μλ τα αλλά και 2 και όλα εντάξει....γι αυτό ρωταω σε αυτήν την περίπτωση πως μπορώ να κρατήσω σταθερές τις τιμές με CR? Υπάρχει κάποιο κόλπο?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01393 seconds with 11 queries