Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 28-05-07, 17:56
Το avatar του χρήστη oranda
oranda Ο χρήστης oranda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ακολουθώντας την συμβουλή σας μελετώ τον δάσκαλο Τάκη……..
Επειδή έχω άδεια από το σπίτι να μπαίνω στο ιντερνετ μόνο σαββατοκύριακα και γιορτές δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα και από ότι είδα μου λείπουν και βασικές γνώσεις (αμμωνία, νιτρικά κ.α), πράγματα που θα τα μάθω λογικά στο σχολείο την επόμενη χρονιά αλλά, εγώ θα τα μάθω όλα το καλοκαίρι.

Από τα πρώτα που διάβασα μου δημιουργηθήκαν οι εξής απορίες
Ξεκινώντας μιλάει για αλάτι
Ότι συν τα άλλα καλά που κάνει με τα παράσιτα, συστέλλει τους πόρους στο δέρμα των ψαριών και ανανεώνει την βλέννα του καλύπτει το δέρμα τους.
Η ερώτηση είναι η έξης.
Το αλάτι δεν θα πάει στον πάτο και θα μένει εκεί?


Σύντομα θεραπευτικά μπάνια ψαριών που έχουν προσβληθεί από παράσιτα ή άλλες ασθένειες που έχουν να κάνουν με μύκητες.
Δηλαδή να υπάρχει ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο που θα έχει αλάτι και θα τα κάνεις μπάνιο για μερικά λεπτά?

Κοινωνικά ενυδρεία εννοούμε τα ενυδρεία που έχουμε πάνω από ένα ψαράκι μέσα?

Πολύς θόρυβος για τον φωτισμό. Από ότι κατάλαβα τον χρειαζόμαστε μόνο όταν υπάρχουν φυτά η κάνω λάθος? Εάν δεν κάνω λάθος, εγώ που δεν έχω φυτά να το ανάβω η όχι? Κάνει καλό στα ψαράκια η κακό?

το φίλτρο που έχω το στόμιο του που βγάζει το νερό είναι πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να το βάζω μέσα στο νερό γιατί διαφορετικά κάνει θόρυβο. Το πρόβλημα είναι ότι μπαίνει και το καλώδιο του ρεύματος. Έτσι είναι όλα τα φίλτρα?

Το κουτί που ήταν το ενυδρείο έγραφε ότι ήταν 56 λίτρα. Εγώ πάνω από 45 δεν μπόρεσα να βάλω. Έτσι είναι όλα?
Ευχαριστώ! Θα συνεχίσω το διάβασμα το Σαββατοκύριακο.
__________________
Θανάσης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01628 seconds with 11 queries