Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-12-06, 10:25
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο!!

Διακρίνω και τα ψαράκια που σου έδωσα εκεί μέσα ή κάνω λάθος???

Ακριβως!

Παράθεση:
Και αυτό που έγραψες για την πολικότητα στους διακόπτες, δεν το γράφεις και στα ελληνικά :P γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι χρήσιμο
Απο την πρίζα φέυγει η "φάση" και ο "ουδέτερος"
Ενας ουδετερος πάει στο φωτιστικο που κάνει μια απλή διακλάδωση με κλέμα και πάει και στις 3 λάμπες.
Αντίθετα φεύγουν 3 φάσεις απο τα ballast και κόβονται η κάθε μία με διακόπτη. Στην συνέχεια 3 καλώδια φτάνουν στις 3 λάμπες.
Αυτο έγινε για να μην χρειαστεί να περάσω 6 καλώδια μέσα στο φωτιστικό αλλα μόνο 4.
Αν συνδέσεις "ανάποδα" το φις στην πρίζα, τότε στους διακόπτες θα φτάνει ο ουδέτερος και όχι η φάση. Αυτο σημαίνει οτι αν πιάσεις μέσα στο φωτιστικο την πάτησες.
Μαρκάροντας την πολικότητα στην πρίζα-ταφ-χρονοδιακοπτης , είσαι σίγουρος οτι με τους διακόπτες κόβεις την φάση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή προσπάθεια Ανδρέα.
Μπορείς βέβαια να βελτιώσεις ακόμα το aquascaping σου ιδίως με τα φυτά, ε Αποστόλη?

Το ξέρω! Και να σου πω την αλήθεια, αυτός ήταν και ο σημαντικότερος λόγος που το πόσταρα. Να ακούσω τις γνώμες σας.
Και πάλι καλά! Μέχρι προχτες ηταν χειρότερο. "Χωρισμένο" ουσιαστικά στην μέση και τα ψάρια να συγκεντρώνονται αποκλειστικά στην αριστερή μεριά.
Αυτο βασικά που χαλάει την εικόνα του ειναι το κερατόφυλλο. Ομως απο τότε που το έβαλα ξανά , είδα μωρά ψαράκια.
Υπάρχει κάποια λύση να το στερέωσω στο χαλίκι? Το εχω προσπαθήσει δεκάδες φορές και πάντα μου σπάει τα νεύρα.

Παράθεση:
Δεν θα έπρεπε όμως στις παρουσιάσεις να ακολουθούμε τις οδηγίες του υπομνήματος?
Τώρα το είδα. Θα κοιτάξω να το φτιάξω και θα το ποστάρω εδω μέσα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100*30*40
Όγκος: 120λίτρα
Κατηγορία:
Φυτά:Anubia, Κερατόφυλλο, Java Moss, Riccia
Ψάρια / Άλλα είδη: Γκάπυ, Μόλυ, Πλάτυ, Ξιφοφόροι, Νεον, Glassfish, Cae, Sae
Διακοσμητικά υλικά:Χοντρό χαλίκι, ενα μικρό μοπάνι, και 3 πέτρες στην δεξιά μεριά.
Φόντο: Μαύρο Χαρτόνι
Φωτισμός: 2*Sylvania Grolux + 1*Arcadia Freshwater
Διάρκεια φωτισμού: 12ώρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικο φίλτρο με τον μαμίσιο κυκλοφοριτή Hydor Pico 300 + Eheim 2213
Θερμοστάτης: 100watt Hydor
Λίπανση: Ελαχιστη οποτε το θυμηθώ.
Παροχή CO2: Μπουκάλα 4κιλη απο Πρόνοια και μανόμετρα απο Aquaristic

Παράμετροι:

pH: 7.2
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: Κάθε εβδομάδα το 30% (Σκέφτομαι να το πάω καθε 2η, αφου σημερα ειναι το τέλος της εβδομάδας και έχει 5 ντρικά)
Θερμοκρασία: 27,5

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 30-12-06 στις 21:33
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01851 seconds with 11 queries