Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #215  
Παλιά 04-05-14, 16:51
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Το θέμα με έτρωγε από καιρό. Πρέπει να εξελίξω περαιτέρω το σύστημα. Παρατηρώ ότι λόγω της μεγάλης ποσότητας τροφών που χρησιμοποιούνται έχω μεγάλες συγκεντρώσεις σε οργανικά κυρίως και νιτρικά κατά δεύτερον, με αποτέλεσμα με κάθε σοβαρή μεταβολή (καθυστέρηση αλλαγών νερού, αντιφώσφορου, άνθρακα κλπ) να έχω εξάρσεις άλγης και κυανοβακτηρίου.
Είχα να διαλέξω μεταξύ ATS και εξέλιξη του refugium που ήδη έχω, με την προσθήκη μακροαλγών.
Το πείραμα λοιπόν ξεκινάει. Μελέτη πολύ...αλλά η βιβλιογραφία ελάχιστη.
Αποφάσισα λοιπόν αρχικά να ξεκινήσω με μακροάλγες στο refugium.
Μια μικρή επίσκεψη σε ηλεκτρολογικά για την αγορά ενός σπότ led 3W (ψυχρού φωτός με 24 SMD 5050, 300 - 350 lumen) και ενός μικρού φωτιστικού εξωτερικού χώρου και ....ιδού το αποτέλεσμα.








Από άλγες διάλεξα αρχικά την Dictyota dichotoma, την οποία είχα ήδη από παλιά στο ενυδρείο και παρουσιάζε πολύ καλή ανάπτυξη.



Επίσης γνωρίζοντας την ύπαρξη της Chaetomorpha mediterranea (είδος chaetto που είναι αυτόχθονο στη Μεσόγειο), την διάλεξα για τους γνωστούς λόγους και ευελπιστώ ότι είναι αυτή που βρήκα.



Τέλος πρόσθεσα πειραματικά :
Την Padina pavonica (δεξιά), που έχω δει ότι παρόμοια πωλείται σε ενυδρειακά καταστήματα του εξωτερικού.
Και την Jania rubens (αριστερά), που αναπτύσσεται με σχετική ευκολία σε ρηχά νερά των ακτών μας.



Οι προαναφερόμενες μακροάλγες είναι ευρέως διαδεδομένες στα παράκτια μέρη της χώρας μας και μάλιστα στα ρηχά νερά που υπάρχει αντίστοιχα και εντονότερος φυσικός φωτισμός.
Όλες εγκαταστάθηκαν στο refugium, που ήδη φιλοξενεί 4 κομμάτια ζωντανό βράχο από παλιά. Ο φωτισμός διάλεξα να είναι σε ώρες αντίστροφες από τον φωτισμό του ενυδρείου.







Τα αποτελέσματα καταγράφονται, ήδη έχω κάνει μετρήσεις από πριν την προσθήκη των μακροαλγών και θα σας κρατώ ενήμερους για την εξέλιξη.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samian : 04-05-14 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02036 seconds with 11 queries