Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 19-01-11, 13:16
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να αξιοποιήσεις τα καλοριφέρ χωρίς να μπαίνεις σε δαπάνες για ακριβό εξοπλισμό.
Το καλύτερο και πιο εύκολο ανέφερε ο giannisqq. Βάζεις το ενυδρείο δίπλα στο καλοριφέρ μαζί με το λάστιχο του φίλτρου. Εγώ θα έλεγα να βάλεις μεγάλο λάστιχο στο φίλτρο και να το τυλίξεις ή να το στριμώξεις στο καλοριφέρ. Φρόντισε να είναι το λάστιχο που στέλνει νερό από το ενυδρείο προς το φίλτρο και όχι το αντίθετο (για να μην αυξηθεί η κατανάλωση ρεύματος της αντλίας νερού).
Άλλη λύση είναι να ζητήσεις από ένα υδραυλικό (εγώ για άλλους λόγους το έκανα μόνος μου και ήταν πολύ εύκολο) να αντικαταστήσει το λάστιχο, που στέλνει ζεστό νερό στο καλοριφέρ, με ένα μεγαλύτερο λάστιχο. Όταν λέω μεγαλύτερο περίπου δύο-τρία μέτρα (όσο θες και όσο χιάζεσαι, θα το δεις εμπειρικά). Αυτό το λάστιχο μπορείς να το τυλίξεις γύρω από το φίλτρο σου ή μπορείς να ρίξεις ένα κομμάτι μέσα στο νερό του φίλτρου (τα λάστιχα για καλοριφέρ είναι κατάλληλα για πόσιμο νερό, με ελάχιστες εξαιρέσεις). Πρέπει όμως να κάνεις δοκιμές και να μετράς συνέχεις τη θερμοκρασία. (Κάποιος νωρίτερα είπε ότι είναι παράνομο να αλλάζεις τα σώματα σε κεντρική θέρμανση κι έχει δίκαιο. Εσύ δεν θα τα αλλάξεις. Απλά θα προσθέσεις λίγο λάστιχο).
Σε κάθε περίπτωση πας για μικρή αξιοποίηση της θέρμανσης του καλοριφέρ, μην το παρακάνεις και βράσεις τα ψαράκια.
**** Ουσιαστικά με τους παραπάνω τρόπους αυτό που πας να πετύχεις είναι όχι να αντικαταστήσεις τη θέρμανση του ενυδρείου με το καλοριφέρ αλλά να μειώσεις στο ελάχιστο την κατανάλωσή σου τις ώρες που έχεις ανοιχτό καλοριφέρ (τις οποίες συνήθως κάνει πολύ κρύο). ***

Καλά και σωστά όλα αυτά που λες, πως ελέγχεις όμως το πόσο ζεσταίνεις το νερό?? Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αν το καλοριφέρ δουλέψει πολύ να ζεστάνει το νερό του ενυδρείου περισσότερο από ότι πρέπει. Θέλει έλεγχο η όλη εγκατάσταση αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01680 seconds with 11 queries