Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 09-01-09, 22:32
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ετσι κατεληξα σε κατι πολυ πιο απλο και αξιοπιστο Solidworks λεγετε το προγραμμα και υπολογιζει ολα οσα θελω.
Συνάδελφε, χαίρομαι που σε βλέπω ορεξάτο και σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι προσπαθήσεις. Προφανώς έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και τον αξιοποιείς δημιουργικά. Ακόμα και αν δεν καταφέρεις να φτάσεις το project σου στο σημείο που φαντάζεσαι, σίγουρα θα αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρίες που θα σου χρειαστούν ΜΟΝΟ ΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Καλό και το Solidworks και ακόμα καλύτερο το CATIA για stress analysis, ή γνώμη μου πάντως είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ δύσκολο εγχείρημα με αμφιβόλου εγκυρότητας αποτελέσματα. Ο βασικός λόγος είναι ότι μιλάμε για κολήματα DIY με σιλικόνη. Μην μου πεις ότι θα υπολογίσεις και τις φυσαλίδες που θες δε θες θα υπάρχουν στα κολήματα ή ότι θα δίνεις στο πρόγραμμα το πάχος και μορφή των δακτύλων σου έτσι ώστε να σε συμβουλεύει με ποιό θα στρώσεις την σιλικόνη για να έχεις την επιθυμητή "ραφή" στην σιλικόνη.

Αν ήταν μεταλλική κατασκευή με ηλεκτροσυγκολλήσεις τότε τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα και κυρίως πιο "της εμπιστοσύνης".

Νομίζω ότι ακόμα και εταιρίες κατασκευής ενυδρείων τα φτιάχνουν εμπειρικά και χρησιμοποιούν την μέθοδο "try and error".

Οπότε μην φτάνουμε σε υπερβολές, θα μπορούσαμε Π.Χ. να υπολογίζουμε και το stress analysis των σωληνώσεων που υπάρχουν στα ενυδρεία με το καθιερομένο και εξειδικευμένο πρόγραμμα CEASAR για να δούμε αν αντέχει το πάχος των σωλήνων Φ16, αλλά είναι άχρηστο, γιατί είναι σίγουρο ότι αντέχει.

Πάντως όπως σου είπα στην αρχή, καλή επιτυχία και καλή σταδιοδρομία, λυπάμαι πάντως ότι στην ομόρφη Ελλαδίτσα μας σαν Μηχανολόγος Μηχανικός κατά 99,9 % δεν θα σου χρειαστούν (για να βγάλεις λεφτά) αυτές οι γνώσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01684 seconds with 11 queries