Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-11-08, 19:02
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι αρκετά ενδιαφέρον το θέμα! Μπορείς να περιγράψεις (εν συντομία έστω) τι παραδοχές έκανες για τους υπολογισμούς?
Βασικά ξεκινάω από τις διαστάσεις. Όταν λέμε ενυδρείο 60*30*30 αν έχω καταλάβει καλά αναφερόμαστε στο σύνολο της κατασκευής συμπεριλαμβανομένου των τζαμιών. Εγώ στους υπολογισμούς λαμβάνω υπόψη μου σαν 60*30*30 τις εσωτερικές διαστάσεις(καθαρός όγκος νερού)ώστε να βρω την πίεση που ασκείτε σε κάθε τζάμι δεξιά αριστερά. Θέλω να κάνω δόκιμες να δω ανάλογα με τις διαστάσεις αν είναι καλύτερο το τζάμι να πατάει πάνω στο τζάμι του πατώματος η όχι. Ανάλογα με την πίεση λοιπόν θα πρέπει οι κολλήσεις να έχουν ορισμένο μήκος πλάτος πάχος εφαρμογής προκειμένου να αντέξουν. Αυτό υπολογίζεται σύμφωνα με τα δεδομένα της σιλικόνης. Για παράδειγμα κάθε σιλικόνη θα πρέπει να αναγράφει πόση δύναμη αντέχει μία ίντσα κόλλησης. Κι αν δεν αναγράφεται(στις κόλλες παρμπρίζ αναγράφεται για παράδειγμα) στο σωληνάρια θα λέει κάπου στη συσκευασία. Έτσι θα ξέρουμε αν η σιλικόνη μας είναι κατάλληλη για τη δική μας κατασκευή. Για το τζάμι του πατώματος πέρα τον κλασικών το βάρος του νερού της επιτάχυνσης της βαρύτητας υπολογίζω και το βάρος του κάθε τζαμιού αν αυτό ακουμπά πάνω σε οποιοδήποτε σημείο(για να υπολογίσω τη δυσμενέστερη φόρτιση) και επιπλέων αν θέλω ο διάκοσμος να είναι 6-7 εκατοστά ανάλογα το υλικό πόσο βάρος θα φορτώσω το ενυδρείο + τον βράχο ενδεχόμενος η ότι άλλο. Αυτό που δεν υπολογίζω είναι το βάρος των ψαριών το οποίο καλύπτεται από τους διάφορους συντελεστές ασφαλείας και οι ενδεχόμενες δυνάμεις που ασκούνται λόγο κίνησής τους η διαμάχης τους. Αφού τελειώσει αυτή η διαδικασία θα κάνει επανάληψη και θα υπολογίζει την περίπτωση τοποθέτησης κόντρας τις διαστάσεις που θα πρέπει να μπει και πως μεταβάλλονται τα αποτελέσματα(πάχος τζαμιού) μετά την τοποθέτηση της. Τέλος θα παίρνεις τις τελικές διαστάσεις μαζί με το επιλεγμένο βάρος τζαμιού και θα γίνετε μελέτη μεταλλικής κατασκευής έδρασης. Θα δίνει αποτελέσματα για τις διάφορες ποιότητες γυαλιού κρυστάλλου ψημένου τζαμιού θα βάζεις τιμή μέτρου και θα δίνει κόστος σε κάθε περίπτωση(ήταν πιστεύω μια καλή παρουσίαση ε? αν έχετε οποιαδήποτε πρόταση ή διόρθωση παρακαλώ πείτε. θα με βοηθήσετε πολύ)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries