Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 25-06-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Από ότι έχω παρατηρήσει, υπάρχει ένας αμοιβαίος αλληλοσεβασμός των τριων ψαριών (2 reed & 1 bgk). Τα reed γενικά είναι ψάρια (τουλάχιστον τα δικά μου) που δεν ενοχλούν τα άλλα και είναι, αν όχι ντροπαλά, τουλάχιστον "pushovers" ελλείψει καλής ελληνικής λέξης. Όταν υπάρχει διεκδίκηση τροφής ακόμα και με πολύ μικρότερα ψαράκια (kuhli loach ή Corydoras) , κάνουν πίσω.
Το BGK παρόλο που είναι αμυντικός σε ότι αφορά την περιοχή του (διώχνει τους πάντες εκτός από τον Pleco) δε δείχνει να ενοχλείται από την παρουσία τους κοντά στη σπηλιά του. Παρόλο που αυτά δεν κάθονται πολύ σε ένα σημείο και κινούνται συνεχώς σε όλα τα μήκη και πλάτη του ενυδρείου και κατά τη διαρκεια της μέρας αλλά και τη νύχτα που πέφτει το Frozen bloodworm, τα έχω δει (και τα τρία) να τρώνε δίπλα δίπλα, ποτέ όμως να έχουν σωματική επαφή. Αυτό μου έκανε εντύπωση , δεν ακουμπάνε το ένα το άλλο και συνήθως είναι τα reed που απομακρύνονται και όχι το bgk που είναι γενικά πιο ντροπαλό... Τα 2 reed μεταξύ τους ακουμπάνε συνεχώς (μακαρονάδα style)...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02318 seconds with 11 queries