Θέμα: Led για 400lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 27-10-13, 07:46
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Καλημέρα πρωτ' απ όλα και καλή αρχή, άντε να δούμε και φώτος!!! Αν είναι να πας για λεντ, η λεντοταινία θα σου κοστίσει πολύ και δε θα έχεις απόδοση, συν ότι θα σου πιάσει τον τόπο...Αν υποθέσουμε ότι θες να βάλεις μέτρια φυτά χρειάζεσαι 0,5βατ ανά λίτρο δηλαδή 200 βατ λάμπες φθορίου!!! Αν βάλεις λέντ πας περίπου στα 160 βατ, άρα θα χρειαστείς 11,5 μέτρα (που θα βάλεις τόση λεντοταινία???)λεντοταινία 14,4 βατ το μέτρο συν το τροφοδοτικό,(πάρε υπολογιστή 500βατ και πιστεύω ότι δε θα έχεις θέμα) και τέλος θα χρειαστείς και ψύκτρα γιατί αυτή η ταινία δουλεύετε με ψύκτρα αλλιώς χάνει την απόδοσή της και καίγεται. Προσωπικά μου φαίνεται δύσκολη κατασκευή και πολύ πιθανή για κατάρευση. π.χ. αν καεί ένα μέτρο από την ταινία πως θα την αντικαταστήσεις???

Σου προτίνω αν ξέρεις από κολλήσεις έχεις κολλητίρι και κάποια εμπειρία να φτιάξεις εσύ ένα φωτιστικό. Δες εδώ ένα που έφτιαξα για το θαλασσινό μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74919
Μπορείς να φτιάξεις και εσύ 2 τέτοια και θα είσαι πολύ καλά με το ενυδρείο σου. Πιστεύω βέβαια ότι τα 10000κ είναι τουλάχιστον αυτά που θα βάλεις γιατί με το βάθος του ενυδρείου σου, τα 6500κ και κάτω δε θα φτάνουν στο βυθό οπότε φυτά βυθού όπως ελοχάρις, ή κρυπτοκορύνες και εχινόδοροι, δε θα έχουν ανάπτυξη (στο λέω από εμπειρία ενυδρείου φίλου μόνο με 10000κ και πάνω έβλεπε ανάπτυξη).

Τελειώνοντας να σου πω ότι τα λεντ είναι ακόμα λίγο ανώριμα σαν τεχνολογία. Πιο εύκολη λύση είναι η λάμπα φθορίου. Προσωπικά δε θα έβαζα λεντοταινία (έχω στο δεύτερο) δεν έχει την απόδοση που περιμένεις. Το φως της επειδή παράγεται από πολλές μικρής απόδοσης πηγές, δεν το νιώθεις να φτάνει στο βυθό (και εσύ θα κάνεις βαθύ ενυδρείο) και ο βυθός σου θα έχει αρκετά χαμηλή ένταση φωτός με την ταινία.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries