Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 02-12-08, 15:05
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να ξέρεις ότι σημαντικό ρόλο στην απόδοση της RO παίζει και η θερμοκρασία. Όσο πιο κρύο είναι το νερό τόσο μικρότερη είναι και η απόδοση της. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι μπορούμε να την συνδέσουμε με τον θερμοσίφωνα. Σε θερμοκρασίες νερού πάνω απο 25 C από ότι έχω διαβάσει, η μεμβράνη καταστρέφεται. Εξίσου σημαντικό ρόλο παίζει και η πίεση που έχει το δίκτυο ύδρευσης στο σπίτι σου. Με χαμηλή πίεση δικτύου μην πριμένεις πολλά πράγματα.
Συνεπώς εμείς οι "βόρειοι" μπορεί να έχουμε κάποιο πρόβλημα τον Χειμώνα. Εγώ έχω την Aqua Light RO Picobello 190 l/day. Την συνδέω σε μια βρύση στο μπαλκόνι και όσο κρυώνει ο καιρός σιγά σιγά η απόδοση της πέφτει. Την τελευταία φορά η ροή του καθαρού νερού (μπλε) ήταν σχεδόν συνεχείς. Θα μπορούσα να το περιγράψω κάτι σαν συνεχόμενες σταγόνες. Έχεις μετρήσει πόσα λίτρα "βρώμικο" νερό πετάς για ένα λίτρο "καθαρό";
Αυτό θα σε βοηθούσε να βρεις πόσο καλά δουλεύει η όσμωση σου.
Ποιά συσκευή πήρες;
Την ιδια με εσενα εχω...δεν εχω μετρισει...παντως το κοκκινο σωλινακι βγαζει πιο πολυ νερο απο τι μπλε...Ετσι οπως παω σε μια εβδομαδα θα το γεμισω το ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01491 seconds with 11 queries