Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 22-09-16, 20:48
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stelios7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 180 Γ—63χ 83 ,σε αυτό το ενυδρείο θα χρησιμοποιήσω 1)2 eheim 2217 και 1 2215 και οι τρεις εξοπλισμένες με βιολογικό υλικό eheim substrat και sera ectopur σφουγγάρια άνθρακας και υαλοβάμβακα 2)θερμοστάτη eheim 300 watt3) αεραντλια eheim και σκέφτομαι εάν θα βάλω τη uv της jbl που έχω (ποια είναι η γνώμη σας για τις uv)?
1. Θα μπορούσες να γράψεις τις διαστάσεις που καταλαμβάνει το νερό. Από περιέργεια ρωτάω γιατί βρήκα πολύ μεγάλη διαφορά με τον αρχικό σου αριθμό λίτρων.
2. Εγώ θα έλεγα ότι... σε δίσκους όσο μεγαλύτερο φίλτρο/α μπορείς. Προσωπικά το 2215 το βάζω σε ενυδρεία μέχρι 250 λίτρα.
3. Η ΕΗΕΙΜ βγάζει Substrat και Substrat Pro... εσύ έχεις;
4. Sera Ectopur... βιολογικό υλικό; Μήπως εννοείς Biopur (ή Biopur forte) ;
5. ¶νθρακα ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις στο φίλτρο παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Υαλοβάμβακα ΔΕΝ χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία... ενυδρειακό (συνθετικό) βαμβάκι εννοείς προφανώς.
6. Θερμαντήρα (ο θερμοστάτης συμπεριλαμβάνεται σε αυτόν)... θα έλεγα να έχεις τοποθετημένο και 2ο καλού-κακού... αλλά και για να βοηθάει στα πολλά λίτρα.
7. Εγώ τις UV τις θεωρώ πεταμένα χρήματα... και τις βρίσκω απαραίτητες για συγκεκριμένες περιπτώσεις.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως θα ήταν καλύτερο να βρεις άλλη λύση ;
Πόσο χρόνο θα χρειαστείς για να στήσεις το καινούριο ενυδρείο ;
Το φοβάμαι αυτό που πας να κάνεις , για την υγεία των ψαριών εννοώ,
Δεν έχεις χώρο για λίγες ημέρες να έχεις τα 2 ενυδρεία ;
Πχ να βάλεις το παλιό ενυδρείο μαζι με τα ψάρια κάπου προσωρινά μέσα στο σπίτι για 2-3 ημέρες
Που αν προετοιμαστείς σωστά , ακόμα και σε 1 ημέρα μπορείς να κάνεις αλλαγή του ενυδρείου
Συμφωνώ με τον Τάκη.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 22-09-16 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01766 seconds with 11 queries