Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-05-14, 16:38
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Επιλογή φυτών για 30λ low-tech

Αγαπητοί συμφορουμίστες,

Ξεκίνησα ένα μονομαχοενυδρείο 30λτ για το οποίο προσπαθώ να επιλεξω φυτά. Επειδή η εμπειρία μου είναι μόνο high-light high-tech ως τώρα και το ενυδρειάκι θα είναι ακριβώς το αντίθετο (0,5W/λτ φωτισμό από PL 13W φθορισμού) και χωρίς διοξείδια κλπ, ήθελα λίγη βοήθεια στην επιλογή φυτών.

Το aquascape που έχω κατά νου είναι 1-2 ξύλα/ρίζες με αρκετό ύψος στο κέντρο, πάνω σε μαύρο χαλίκι (fluorite black). Απ΄τη μια πλευρά σκοπεύω να αφήνω και κανένα φύλλο κατάπα στο βυθό ενώ απ' την άλλη να βάλω μερικα εύκολα/χαμηλά φυτά.

Από κει και πέρα, σκέφτομαι να βάλω
java moss στα ξύλα
λίγες κρυπτοκορίνες στη μια άκρη
ίσως κανένα μικρό εχινόδωρο (αν βρω κάποιον που δε μεγαλώνει σε ύψος)

Τα παραπάνω ξέρω ότι μπορούν να "περπατήσουν" με το φωτισμό που έχω ΑΛΛΑ, μ'αρέσουν πολύ και τα φυτά επιφάνειας και θα ήθελα να βάλω και φακή π.χ. να επιπλέει.

Το ερώτημα είναι, αν βάλω και τη φακή (δεν την έχω χειριστεί ποτέ) θα περιμένω ότι θα καλύψει κάποια στιγμή την επιφάνεια και θα "πνίξει" τα υπόλοιπα κόβοντάς τους το φως σε σημείο που θα έχουν πρόβλημα;

Είναι "ή φακή - ή φυτά στο βυθό" αλλά όχι και τα δύο; Ή να περιμένω ότι θα μπορώ να τα διατηρώ και τα μεν και τα δε αραιώνοντας τη φακή τακτικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02337 seconds with 11 queries