Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 19-08-07, 09:16
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο Σταύρο, δεν το πρόσεξα καθόλου...
Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα και σου οφείλω άλλο ένα μπράβο για τη δουλειά που έχεις κάνει...
Νιώθω την ανάγκη μόνο να σε ρωτήσω κάτι πραγματάκια, όπως:
- πόσον καιρό "τρέχει" το ενυδρείο σου,
- πως "προετοιμάζεις κατάλληλα" το νερό της αλλαγής από 100% Α/Ο,
- πως κάνεις την "επώαση" των αυγών και τέλος
- με παροχή διοξειδίου και kH:2, πως καταφέρνεις να έχεις σιγουριά για το pH σου...?
Οι ερωτήσεις μου έχουν καθαρά και μόνο ενδιαφέρον και όχι καχυποψία!
Καλημέρα ,λοιπόν το ενυδρείο τρέχει εδώ και ενάμιση χρόνο με αρκετές αλλαγές οσον αφορά τα φυτά κυρίως. Το νερό Α/Ο το μαζεύω σε κάνιστρα των 30 λ. και η προετοιμασία που του κάνω δεν είναι τίποτε το σπουδαίο θέρμανση των χειμώνα για να επιτύχω την θερμοκρασία και εγώ προσθέτω το MINERAL SALT της sera και τους electro right της API σε δοσολογίες που έχω καταλήξει μόνος μου. Η επώαση των αυγών γινόταν μέσα σαυτό το ενυδρείο και όχι αλλού ποτέ δεν ποσπάθησα να αναπαράγω δίσκους θες πέστο τύχη μου έτυχαν καλά ζευγάρια μόλις έστρωσαν στο ενυδρείο άρχισαν τα γεννητούρια για τα καλά,βέβαια το Πάσχα με την αγορά 2 νέων έφερα αρρώστια στο ενυδρείο με αποτέλεσμα ενα ζευγος blue diamond μας χαιρέτισε τον πλάτανο.Οσοναφορά το ph τώρα με το co2 η διακύμανση είναι της τάξης του 0,06 απο6,42 έως6,48 παλαιοτερα με το carbo plus η διακύμανση έφτανε το 0,3 (αυτή η συσκευή κατα τη γνώμη μου κάνει για μικρά ενυδρεία)αλλά και πάλι τα ψαρια δεν έδειχναν να έχουν πρόβλημα και τότε ήταν που γεννούσαν τώρα εδώ και 3 μήνες τίποτε.Προσωπική μου γνώμη κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό οσόν αφορα τη λειτουργία του και πράγματα που μπορεί εγώ να κάνω στο δικό μου να μην έχουν το αναμενόμενο αποτέλεσμα και στα άλλα ενυδρεία γιαυτό δεν δίνω και πολλές συμβουλές .
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02331 seconds with 11 queries