Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 07-10-13, 02:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντιγραφω εδω ενα ποστ μου με ενα τιπ, για οποιον το θεωρησει χρησιμο.

Θεωρω οτι αφου ο STC εχει μια μονο ρυθμιση θερμοκρασιας (και οχι ξεχωριστη για ψυξη και θερμανση οπως ο eliwell), τοτε ειναι καλυτερα να αποσυνδεουμε την ψυξη το χειμωνα και τη θερμανση το καλοκαιρι.
Εγω πχ δεν εχω καν δυο ξεχωριστα φις στον stc. Εχω μονο ενα και για θερμανση και για ψυξη και το χειμωνα αλλαζω το ενα καλωδιακι του πανω στον stc και απο το ρελε της ψυξης στο No8, το βαζω σε αυτο της θερμανσης No6. (τις γεφυρωσεις 2,5,7 τις εχω ετοιμες φυσικα)

Που ειναι χρησιμο αυτο.
Θελω πχ σε ενα ενυδρειο κατωτερη το χειμωνα 25C και το καλοκαιρι ανωτερη 28C.
Το καλοκαιρι ρυθμιζω τον STC 27.7 και οταν πιασει το νερο 28.0 ανοιγει η ψυξη και κατεβαζει στους 27.7 παλι. (του εχω ρυθμισει την μινιμουμ ανοχη, 0.3C)
Κατα τα φθινοπωρο αρχιζει και δροσιζει ο καιρος και μπορει το βραδι να εχω πτωση στους 27.
Αυτου του επιπεδου η πτωση δεν ειναι κακη οταν γινεται σταδιακα (ειναι ΟΚ γενικοτερα να παιζει η θερμοκρασια μεσα στο 24ωρο μεχρι 1.5-2C)
Αν εχω ομως και την θερμανση συνδεδεμενη, θα καιει τσαμπα μολις φτασει 27.7 και δεν θα το αφησει να πεσει στους 27.
(η πτωση θα κρατησει και λιγοτερο ανοιχτη την ψυξη την ημερα που θα κανει περισσοτερη ζεστη, ισον και λιγοτερη εξατμιση)

Σταδιακα οσο θα χειμωνιαζει, θα ρυθμιζω πιο χαμηλα. 27 - 26.5 - 26 - 25.5 (και οικονομια ρευματος και να νοιωσουν την αλλαγη εποχων τα ψαρια)
Οταν θα εχει χειμωνιασει για τα καλα θα ρυθμισω στους 25.3 κι ετσι οταν πεφτει στους 25.0 θα αναβει η θερμανση μεχρι να φτασει στους 25.3 και εκει θα κλεινει.
Μπορει μια μερα ομως να κανει λιγο ζεστη και να ανεβει λιγο η θερμοκρασια, πχ να φτασει 26.
Γιατι να αρχισει η ψυξη αν ειναι συνδεδεμενα τα ανεμιστηρια στον STC?

Ολα αυτα δεν ισχυουν σε ενυδρεια που επηρεαζονται πολυ απο την εξωτερικη θερμοκρασια και μπορει να μεταβληθει η θερμοκρασια τους πολυ και αποτομα,
πχ μικρα ενυδρεια, ή ενυδρεια σε χωρους με μεγαλες μεταβολες θερμοκρασιας (πχ εργασιακους οπως λειτουργει θερμανση την ημερα ενω το βραδι κλεινει και το αντιθετο το καλοκαιρι με τον κλιματισμο).
Ή σε περιπτωσεις που αφηνουμε μονο του το ενυδρειο για μερες και μπορει να αλλαξει ο καιρος κλπ
------------------------------------

Φυσικα μπορει καποιος να τα εχει και τα δυο συνδεδεμενα (θερμανση/ψυξη) και να ρυθμισει μεγαλυτερη ανοχη απο 0.3 πχ 0.7
Ετσι θα αφηνει περιθώριο για διακυμανση μεχρι 1.4C θερμοκρασια.
Πχ καλοκαιρι ρυθμιση stc 27.3 (ανοχη 0,7), Μολις παει 28.0 ανοιγει η ψυξη και κλεινει στους 27.3.
Αν κανει μια μερα δροσια, θα το αφησει να πεσει μεχρι στους 26.6 και εκει θα ανοιξει η θερμανση για ασφαλεια.
Δεν πρεπει
σε αυτην την περιπτωση ομως, να εχουμε ισχυρη θερμανση (πχ 200W θερμανση σε 100 λιτρα ενυδρειο) για να μην αλλαζει αποτομα η θερμοκρασια (κυριως ανοδικα) στο μεγαλυτερο αυτο ευρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
 
Page generated in 0,02034 seconds with 11 queries