Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 14-09-16, 09:19
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Διαβασα την παραπομπη,και μπορω να πω οτι τα καταλαβα,αλλα μου γεννηθηκαν καποιες ερωτησεις.

Πρωτον: Απ ο τι καταλαβα τα αμμωνιο/αμμωνια/νιτρωδη ειναι τοξικα για τα ψαρια,παρ ολο που τα φυτα τη βγαζουν περα μ αυτα,γι αυτο πρεπει να χουμε τα βακτηρια που τα κανουν νιτρικα,τα οποια ειναι φαγάκι για τα φυτα. Επισης απο παλιο θεμα που ξεκινησα με τις αρχικες παραμετρους του ενυδρειου μου,καταλαβα οτι τα νιτρωδη(ΝΟ2) πρεπει να ειναι 0 και τα νιτρικα(ΝΟ3) κατω απο 25 κι οσο πιο κοντα στο μηδεν τοσο καλυτερο.Επισης στρωσιμο σημαινει οτι τα αμμωνιο-αμμωνιες και νιτρωδη την εκαναν κι υπαρχουν μονο νιτρικα.Η ερωτηση μου ειναι,αφου τα νιτρικα χρειαζονται,τοτε γιατι τα δομικα τους υλικα,που ειναι τα νιτρωδη,πρεπει να ειναι μηδεν;;;Εαν τα νιτρωδη ειναι μηδεν,λογικα τα nitrobacter δεν εχουν τί να μετατρεψουν σε νιτρικα.Επομενως,λογικα,μεσω ταισματος,περιττωματων κι αναπνοης των ψαριων πρεπει εστω για λιγο οι τιμες NH3 και NO2 να εχουν τιμη πανω απ το 0, προκειμενου να υπαρξουν τα Nitrosomonas και Nitrobacter,αρα λογικα δε μπορει να ειναι μηδεν.

Δευτερον: Γιατί ονομαζεται "κυκλος του αζωτου";;;Απ ο τι διαβασα ειναι μια διαδικασια με αρχη και τελος.Στο σημειο δλδ που τα νιτρικα γινονται φαι για τα φυτα δε συνεχιζεται κατι,ωστε να ξαναφτασει το πραγμα στην αρχη,δλδ στο αμμωνιο/αμμωνια.

Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01392 seconds with 11 queries