Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 04-07-13, 13:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχουν περασει 5.5 μηνες απο την ημερα που μπηκαν τα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο και γενικα θα ελεγα οτι πανε καλα τα πραγματα. Εχω αποφυγει αρκετα λαθη του παρελθοντος, και πιστευω οτι αυτα τουλαχιστον θα εχουν καλυτερη τυχη...
Καποια προβληματα που αντιμετωπιζω:

1) Αλγη αλγη αλγη... τι πραμα ειναι αυτο ρε γμτ...; Εχω βαρεθει να την καθαριζω... Πρεπει να φαινεται στην φωτο....
2) 2 απο τις ανουμπες που ειχα, μαραθηκαν... ΝΑ υποθεσω οτι ηταν απλα ενα ατυχες γεγονος, ή μπορει να οφειλεται σε κατι αλλο; Αυτη που ειναι στα δεξια την εχω λιγους μηνες και δεν εχει παθει τπτ, οποτε λογικα δεν πρεπει να συμβαινει κατι κακο...
3) Θερμοκρασια ενυδρειου: πιστευτα οτι τα ανεμιστηρια ανετα θα κρατουσαν την θερμοκρασια στους 27 βαθμους, αλλα καποια μερα με αρκετη ζεστη και αναμενα τα φωτα, ζοριστηκαν αρκετα. Αυτο συνεβη με θερμοκρασια δωματιου κοντα στους 30 βαθμους, οποτε οκ μην τα θελω και ολα δικα μου... Αναπληρωνω τακτικα με νερο, δεν ειναι να το αφησεις πανω απο 2-3 μερες. Εχει πιασει και αλατα μεσα. Μπορω νακανω κατι για αυτο ή να το αφησω ως εχει; Επισης τα μεταλλικα προστατευτικα που εχω βαλει στους ανεμιστηρες, δυστηχως πιανουν σκουρια. Ιδιως αυτο που βρισκεται στην εξοδο του φιλτρου ή αυτο που ηταν κοντα στην αεραντλια. Γι αυτο και την μετακινησα λιγο. Η σκουρια με λιγο τριψιμο, σχετικα φευγει...Δεν ξερω αν υπαρχει καμια καλυτερη λυση...

Σε γενικες γραμμες, τα ψαρακια φαινονται να ειναι καλα. Εχουν προσαρμοστει πια, δεν φοβουνται, εχουν απιστευτη ορεξη, και σκεφτομαι τον Σεπτεμβρη να βαλω ενα ακομα (vailtale)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2748[1].jpg
Εμφανίσεις:  609
Μέγεθος:  43,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01420 seconds with 12 queries